yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

VakıfBank’tan 915 milyon dolarlık sürdürülebilirlik temalı sendikasyon kredisi

Yurt dışından elde ettiği kaynaklarla bankacılık kesiminin milletlerarası piyasalardaki kredibilitesini her fırsatta teyit etmeyi başaran VakıfBank, çevresel ve toplumsal temalı kredileri artırma amacı çerçevesinde ulusal iktisada dayanağını sürat kesmeden sürdürüyor.

VakıfBank’tan 915 milyon dolarlık sürdürülebilirlik temalı sendikasyon kredisi


Sürdürülebilirlik temalı kaynaklarda dal sözcülerinden olan VakıfBank, son olarak 367 gün vadeli 915 milyon dolar meblağında sürdürülebilirlik temalı sendikasyon kredisi temin etti.  

 

“Yenileme oranı yüzde 113 olarak gerçekleşti”

Yılbaşından bu yana milletlerarası piyasalardan 3 milyar dolar meblağında yeni kaynak sağlayan VakıfBank, yılın birinci sendikasyon kredisini de yüzde 113 oranında yenilemeyi başardı. Kelam konusu sürece yönelik VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, ‘’Bu sürecin bizim için en değerli noktalarından birisi de iştirakçi sayısının banka tarihindeki en yüksek sayıya ulaşmış olmasıdır. Bu durum Asya’dan Avrupa’ya, İngiltere’den Körfez bölgesine varıncaya kadar çok farklı coğrafyalardan 14 yeni bankanın sürecimize ilgi göstermesi sayesinde mümkün olmuştur” açıklamasında bulundu. Üstünsalih, kelam konusu kredi maliyetinin Kasım 2023 devrine nazaran her iki para ünitesi için 100 baz puan azalarak, dolar dilimi için SOFR + %2,50, euro dilimi için ise Euribor + %2,25 düzeyinde gerçekleştiğinin altını çizdi. 

“Söz konusu işlemimizle birlikte sürdürülebilirlik temalı sendikasyon kredilerimizin toplamı 1,5 milyar dolar düzeyini aştı” diyen Üstünsalih, “Bu manada memleketler arası fonlama alanındaki öncü pozisyonumuz bir kere daha teyit edilmiş oldu. Bu vesileyle sürecimize takviye veren ve ağır ilgi gösteren tüm muhabir banka temsilcilerimize bir defa daha teşekkürlerimi iletiyorum’’ dedi.

“Sendikasyon kredimizi Sürdürülebilir Finansman Çerçevemizle uyumlu hale getirdik”

Sürdürülebilir bankacılık alanındaki öncü pozisyonları prestijiyle 2021 yılından bu yana sendikasyon kredilerini sürdürülebilirlik temalı olarak yenilediklerine değinen Üstünsalih, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tüm bankacılık faaliyetlerimizi sürdürülebilirlik anlayışıyla yürüten bir banka olarak, odak noktamızı ve gayelerimizi elbette yalnızca fonlama tarafıyla hudutlu tutmadık. Eş vakitli olarak krediler tarafında da birçok çevresel ve toplumsal temalı eser geliştirerek müşterilerimize gereksinimleri olan finansal tahlilleri sunmaya devam ettik. Tüm bu gelişmeler ışığında birinci sefer 2020 yılında oluşturduğumuz Sürdürülebilirlik Finansman Çerçevemizi 2023 yılında revize ettik. Son olarak sürdürülebilirlik alanındaki gayelerimizi bir adım daha öteye taşımak hedefiyle sendikasyon kredilerimizi ‘Sürdürülebilirlik Finansman Çerçevemize’ uyumlu hale getirdik. Böylelikle kelam konusu çerçeve kapsamında sendikasyon kredilerimiz dahil sağladığımız çevresel ve toplumsal temalı milletlerarası fonları tekrar çevresel ve toplumsal temalı kredi eserleri aracılığıyla müşterilerimizin kullanımına sunmaya ve Türk bankaları ortasındaki öncü pozisyonumuzu müdafaaya devam edeceğiz.’’

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ