yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Vatan Şairi Nazım Hikmet, ölümünün 61. yılında Efes Selçuk’ta Bedreddin Oratoryosu ile anıldı

İstasyon Meydanı’nda düzenlenen oratoryoda Nazım Hikmet’in ölümsüz yapıtlarından olan Pir Bedreddin Destanı’ndan uyarlanarak Geniş Merdiven Orkestrası tarafından sahnelenen Bedreddin Oratoryosu ayakta alkışlandı.

Vatan Şairi Nazım Hikmet, ölümünün 61. yılında Efes Selçuk’ta Bedreddin Oratoryosu ile anıldı


Pir Bedreddin’in yol arkadaşlarından Börklüce Mustafa’nın 1400’te Ayasuluk’ta idam edilmesi sebebiyle Efes Selçuk için başka bir değer taşıyan Bedreddin Oratoryosu, Nazım Hikmet’in ölümsüz yapıtlarından Pir Bedreddin Destanı’ndan uyarlanarak sahnelendi.

Oratoryo’da yer alan yapıtların 15’i bütünüyle bu oratoryo için 2009 ile 2023 yılları ortasında Murat Mengirkaon ve Barış Yıldırım tarafından vokaller ve koro ile gitarlar, vurmalılar, bağlama, lavta, keman üzere çalgılardan oluşan orkestra için bestelendi.

MUTLU BİR YUSUFÇUK…

Etkinliğin sonunda sahneye çıkarak sanatkarlara teşekkür eden Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel; “Biz bu aktifliğin davetini şöyle yaptık; “Mutlu bir Yusufçuk Ayasuluk Zirvesi’nin yanı başında, müritlerinin göğe yükseldiği su kemerlerinin orada, İstasyon Meydanında doğacak yıllar sonra Nazım Hikmet’in anmasında onun dizeleriyle doğacak”  dedik. O Yusufçuk Geniş Merdiven Orkestrası sayesinde doğdu. Sağ avucumuzun içine kondu. Biz de onu solumuzla birleştirdik. Geniş Merdiven Orkestrası’na çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim