yandex
ankara seo
ankara web tasarım
22.04.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Visa’dan dünya genelinde 67 milyon KOBİ’ye dijital destek

Visa, dünya çapında 50 milyon KOBİ’yi dijitalleştirme gayesini aşarak, sunduğu dayanaklarla 67 milyon mikro ve küçük işletmeye ulaştığını duyurdu. 

Visa’dan dünya genelinde 67 milyon KOBİ’ye dijital destek


Visa, dünya çapında 50 milyon KOBİ’yi dijitalleştirme gayesini aşarak, sunduğu takviyelerle 67 milyon mikro ve küçük işletmeye ulaştığını duyurdu. 

Visa dünya çapında 50 milyon KOBİ’nin dijital dönüşümünü desteklemeye yönelik üç yıllık taahhüdünde maksadını aşarak yaklaşık 67 milyon KOBİ’ye ulaştığını açıkladı. 

Dünya çapında işletmelerin yüzde 90’ı KOBİ

Küresel iktisadın belkemiği pozisyonunda olan küçük ve orta ölçekli işletmeler, dünya genelindeki toplam işletme sayısının yaklaşık %90’ını, global istihdamın ise %50’den fazlasını oluşturuyor. Visa’nın 50 milyon KOBİ’ye dijital dayanak sağlama maksadıyla 2020’de duyurduğu üç yıla yayılan taahhüdü sayesinde, KOBİ’ler her geçen gün biraz daha dijitalleşen ticaret ekosisteminde değişen ödeme ve tahsilat gereksinimlerini karşılama fırsatını bulurken, verilen eğitimler ile finansal yetkinliklerini geliştirme imkanını da elde ettiler. 

Visa Türkiye’de KOBİ’lerin dijitalleşmesini farklı programlarla destekliyor

Visa, Türkiye’de de KOBİ’lerin dijitalleşmesi alanında uzun yıllardır çalışmalar yürütüyor. Visa’nın Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve TÜRKONFED ile 18 vilayette yürüttüğü İşimi Yönetebiliyorum programı ile KOBİ’lere büyüme potansiyellerini gerçekleştirmek üzere finansal disiplin ve dijitalleşme başlıkları altında yüz yüze ve online eğitimler veriliyor. Ayrıyeten program kapsamında KOBİ’lerin e-ticarete geçişlerine yönelik dijitalleşme dayanak programı yürütülüyor ve üçte biri zelzele bölgesinden olmak üzere mikro işletmelere mentorluk hizmeti veriliyor. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Visa’nın, KOBİ’lerin artan dijitalleşme gereksinimine yönelik hayata geçirdikleri Türkiye’nin dijital dönüşüm üssü olan Akıllı KOBİ Platformu da, KOBİ’lere muhtaçlık duydukları eser ve hizmetleri tıpkı çatı altında karşılama imkanını sunuyor. 800’ün üzerinde teknoloji şirketinin yer aldığı Akıllı KOBİ, geniş bir ekosistemi KOBİ’lerle buluşturan birinci ve hala en kapsamlı platform olma özelliğine sahip.

Visa’nın UNDP ve Habitat Derneği ile gerçekleştirdiği Emekten Sepete Programı ile ise bayan kooperatiflerinin satışlarını e-ticaret platformları yahut kendi web siteleri üzerinden yapmalarına yönelik eğitimler alarak, eserlerini ülke genelinde satmaları hatta yurt dışına ihraç etmeleri sağlanıyor.

“KOBİ’lerin dijitalleşmesini çok boyutlu bir yaklaşımla ele alıyoruz”

Visa Türkiye Genel Müdürü Samile Mümin, “Türkiye’de ticaret siciline kayıtlı şirketlerin %99’dan fazlasını oluşturan KOBİ’lerin güçlendirilmesi, Visa olarak ülkemizde önceliklendirdiğimiz alanlardan biri. Açıkladığımız global sonuçlar Türkiye’de yürüttüğümüz çalışmaları da kapsıyor. 2024, Visa’nın Türkiye’de faaliyet gösterdiği 40. yıl olması bakımından bizim için özel bir yıl. 40 yıldır ülkemiz iktisadının dijitalleşmesi için çalışıyoruz. İktisadın belkemiği olan KOBİ’lerin de dijitalleşmesini de çok boyutlu bir yaklaşımla ele alarak ticaretin nitelikli bir biçimde gelişmesine katkıda bulunmaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi.   

Dünya genelinde KOBİ’lere özel çözümler 

Visa’nın dünya genelinde küçük ve orta ölçekli işletmeleri dijitalleştirme gayesi, KOBİ’leri güçlendirme taahüdünün başlıklarından sadece birini oluşturuyor. Visa’nın KOBİ’ler için sunduğu pek çok ödeme ve tahsilat tahlili ortasında ticari kredi ve banka kartları, sadakat programları, ödemelerin idaresini kolaylaştıran tahliller, sahtecilikle uğraş ve güvenlik hizmetleri üzere eser ve hizmetler yer alıyor.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ