yandex
ankara seo
ankara web tasarım
25.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Vodafone Vakfı deprem bölgesine desteğini sürdürüyor

Vodafone Vakfı, sarsıntı bölgesinde yaşayanların ekonomik ve toplumsal yönden desteklenmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Vodafone Vakfı deprem bölgesine desteğini sürdürüyor


Vodafone Vakfı, zelzele bölgesinde yaşayanların ekonomik ve toplumsal yönden desteklenmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. “Yarını Kodlayanlar” ve “Dijital Benim İşim” projelerini bölgeye taşıyan, ayrıyeten bölgede Çocuk ve Aile Merkezleri kuran Vakıf, bugüne kadar binlerce çocuk ve bayanın hayatına dokundu.

2 Şubat 2024 – Toplumsal değişim ve gelişimin öncüsü olma gayesiyle faaliyetlerini sürdüren Vodafone Vakfı, ilk günden bu yana zelzele bölgesinde hayatın olağana dönmesine katkıda bulunmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. “Yarını Kodlayanlar” ve “Dijital Benim İşim” projelerini zelzele bölgesine taşıyan Vakıf, bölgedeki insanların geleceğe umutla bakmasına yardımcı oluyor. Zelzeleden en çok etkilenen 11 vilayette hayata geçirilen “Yarını Kodlayanlar Toplumsal Hayata Destek” projesiyle 91 bini aşkın çocuğa ulaşan Vakıf, “Dijital Benim İşim” projesi kapsamında 3 vilayette kurduğu 15 eğitim konteyneriyle de 6 binden fazla kadına el sanatları eğitimi verdi. Vakıf ayrıyeten, AÇEV iş birliğiyle 3 vilayette açtığı Çocuk ve Aile Merkezleri ile 2 binin üzerinde çocuk ve ebeveynin hayatına dokundu. 

Türkiye Vodafone Vakfı Lideri Hasan Süel şunları söyledi:

“Vodafone Vakfı olarak, en baştan itibaren sarsıntı bölgesinde yaralara nasıl merhem olabiliriz diye düşündük. Birinci etapta, barınma, besin üzere acil temel gereksinimlerin karşılanmasına katkıda bulunduk. Daha sonra ise bugünü değil yarını da düşünerek bölgeye uzun vadede katkıda bulunabilecek sürdürülebilir ve çarpan tesiri yüksek çalışmalara odaklandık. Bugün de çabucak her kurum üzere afet bölgesinde ekonomik ve toplumsal hayatın tekrar canlanmasına, bölgenin tekrar kalkınmasına dayanak olmak için çalışıyoruz. Bu kapsamda, mevcut projelerimizi zelzele bölgesinin gereksinimlerine uyarladık. Bölgedeki çocuk ve bayanların desteklenmesi için hayata geçirdiğimiz ‘Yarını Kodlayanlar Toplumsal Hayata Destek’ projesi, ‘Dijital Benim İşim’ eğitim konteynerleri ve Çocuk ve Aile Merkezleri ile bugüne kadar binlerce bireye ulaştık. Konteyner kentler var olduğu sürece biz de bölgede olmaya devam edeceğiz. Kalbimiz bölgedeki vatandaşlarımızla birlikte atmaya devam edecek.” 

Çocuklar için kodlama eğitimi

Vodafone Vakfı, Habitat Derneği iş birliğiyle sarsıntı bölgesinde “Yarını Kodlayanlar Toplumsal Hayata Destek” ismi altında yeni bir proje hayata geçirdi. Proje kapsamında Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya ve Hatay’da açılan konteyner teknoloji sınıflarında ve afetten etkilenen 11 vilayetteki köy, çadır kent ve konteyner kentleri ziyaret eden gezici eğitim çadırında 7-14 yaş ortası çocuklar için müzik ve masal atölyeleri, kodlama eğitimleri ve çeşitli toplumsal etkinlikler düzenleniyor; oyun terapisiyle psikososyal dayanak sağlanıyor. Bugüne kadar 91 bini aşkın çocuğa ulaşılan projede en son gaye birinci yılda 100 bin çocuğa ulaşmak olarak belirlendi. Proje kapsamında liseli gençlere yönelik olarak “Afete Teknolojik Tahliller Hackathonu” da düzenlendi.

Kadınlar için el sanatları eğitimi

Vodafone Vakfı, “Dijital Benim İşim” projesini de bölgeye uyarlayarak Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman’da toplam 15 eğitim konteyneri kurdu. Bu konteynerlerde bayan kursiyerlere klâsik el sanatları kurslarına katılma ve el emeği eserler üretme imkânı sunan Vakıf, bölge özelinde geliştirdiği “Dijital Dünyaya Giriş” eğitimleri ile de bayanların dijital hünerlerini geliştirmelerine ve ürettikleri klâsik eserleri dijital kanallarda satmalarına dayanak oluyor. Projeyle bugüne kadar 11 bini aşkın bayana ulaşıldı.  

Afet bölgesine Çocuk ve Aile Merkezleri

Vodafone Vakfı, afet bölgesinde yaşayanların desteklenmesi emeliyle Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) işbirliğiyle de bir proje gerçekleştirdi. Proje kapsamında Adıyaman, Gaziantep ve Hatay’da kurulan Çocuk ve Aile Merkezleri’nde, sarsıntıdan etkilenenlerin psikososyal taraftan desteklenmesi, çocukların öğrenme kayıplarının telafi edilebilmesi, anne babaların ebeveynlik rollerinde güçlendirilmesi ve bu süreçte çocuklarının gelişimini destekleme hünerlerinin artırılması, birebir vakitte genç bayanların güçlenmesine yönelik çalışmalar yapılıyor. Projeyle bugüne kadar 2 bini aşkın şahsa ulaşıldı. Merkezlerde birinci yıl 4 bin 500 çocuk ve ebeveyn ile birlikte 2 bin 500 genç bayana da erişilmesi hedefleniyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ