yandex
ankara seo
ankara web tasarım
27.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Yabancı Konut Alımına Küstü

Yabacıların konut satın alma yoluyla vatandaş olmasınagetirilen düzenleme sonrası konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının hissesi yüzde 1,7’ye kadar geriledi.

Yabancı Konut Alımına Küstü


Alan bazında 2024 yılının birinci 3 ayı itibariyle 2023 yılının birebir periyoduna kıyasla metrekare bazında %71, süreç sayısında ise %45 düşüş oldu. Tapu yabancı işler daire başkanlığı bilgilerine nazaran; 2023 yılı birinci 3 ay sonunda 1 milyon 628 bin 744 metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri 2024 yılı tıpkı devrinde yüzde 71 azalarak 471 bin 116 metrekare oldu.

TÜİK tarafından açıklanan datalara nazaran; adet bazında, 2024 birinci 3 ayı itibariyle Türkiye genelinde, toplam 5 bin 685 adet konut satıldı. 2023 yılının birebir periyoduna nazaran 2024 yılı 1. çeyrekte yüzde 48 düşüş görüldü. Yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2023 yılı birinci 3 ay sonu itibariyle yüzde 3,86 iken bu oran 2024 yılı birebir periyodunda yüzde %2,03’e düştü.

Türkiye’de konut fiyatlarında yaşanan artışın talebi düşürdüğünü söyleyen Memleketler arası Gayrimenkul Uzmanı ve Vartur Broker’ın kurucusu Şerif Nadi Varlı, “Türkiye’dekigayrimenkul fiyatlarının, gayrimenkul kira kıymetlerine oranla çok yükselmesi ve muadil gayrimenkul satın alınabilecek bedel destinasyonlara nazaran Türkiye’den gayrimenkul satın almanın finansal açıdan mantıklı olmaması bu düşüşün esas nedeni” dedi.

“VATANDAŞLIK İÇİN 400 BİN DOLAR YATIRIM SONU ARTIRILMAMALI”

Yabancılara gayrimenkul satışıyla vatandaşlık verilmesiyle ilgili de konuşan Şerif Varlı, “Gayrimenkul yatırımı yoluyla vatandaşlık sahibi olma hakkı birinci olarak Türkiye’de $1,000,000 yatırımla başlamıştı ve hiç ilgi görmemesinden ötürü sayısı $250,000 a düşürülmüştü. Güncellenen sayıyla birlikte talep ağır bir halde artmıştı. Bu durumun akabinde Türkiye’de yabancı yatırımcılar tarihinin rekorunu kırmıştı akabinde bu sayısı $400,000 a yükselttiler ve bundan sonra talep azaldı. Tekrar yükselirse yabancı yatırımcının vatandaşlık hedefiyle yatırım yapacağını düşünmüyorum” sözlerini kullandı.

YABANCININ GÖZDESİ İSTANBUL 

İstanbul, Antalya, Muğla, Bursa, Yalova, Trabzon ve Mersin’in yabancıların en önemli yatırım için tercih ettiği illerolduğunu söyleyen Varlı, “İstanbul dünyanın en değerli metropol kentlerinden birisi burada yabancı yatırımcının eşit tartıyla tüm ülkelerden olması gerekir. Mevcutta yabancı yatırımcının olması gerekenin 10’da birinde olduğunu söyleyebilirim. Öteki vilayetlerdeki talepler daha çok deniz kenarı olan turizm destinasyonları yahut tabiatı yaz aylarında serin hava sunan Bursa, Trabzon üzere hem tabiat mükemmeli hem de yaz aylarında sıcak periyotlar geçiren Ortadoğu yatırımcısının yazlık bölgelerdir” diye konuştu.

“YABANCI SATIŞINDA GERİYE YANLIŞSIZ GİTMEK ÂLÂ DEĞİL”

Türkiye’nin ekonomik açıdan çok taraflı ve kuvvetli bir ülkeolduğunu söyleyen Uluslararası Gayrimenkul Uzmanı Şerif Nadi Varlı, “Yabancı yatırımcı zaten hali hazırda büyütülmeye çalışılan toplam satışların %3-5’lerini geçmiyordu. Bu yüzden çok büyük ekonomik ve toplumsal etki yaratmıyor. Ancak başarılmaya çalışılan bir gelecek yatırımcı maksadında de geriye doğru gitmek çok iyi değil” dedi.

“YURTDIŞINDAN KONUT ALIMI SÜRERSE TÜRKİYE’DE KONUT FİYATLARI DÜŞER”

Son periyotta Türklerin yurtdışından konut alımını hızlandırması ile ilgili konuşan Şerif Nadi Varlı, “Bu durum tabiki Türklerin kendi kaynaklarını yurtdışına çıkarmasına sebep oluyor. Şayet bu durum artarak devam ederse Türkiye’de gayrimenkul fiyatlarının düşmesine sebep olabilir” sözlerini kullandı.

“YABANCIYA KONUT SATIŞINI LİSANS SAHİBİ ŞİRKETLER YAPMALI”

Vatandaşlık maksadıyla yatırımı yalnızca lisans sahibi şirketlerin yapması gerektiğini söyleyen Şerif Varlı, “Devletin kendimecralarından yayınlayarak yatırımcıya bir güven ortamı oluşturması gerekiyor. Kiracıları koruyan ve kiracının isterse 11 yıl oturabildiği dava açıldığı vakit 3 yılı geçen kiracı mal sahibi ortamının büsbütün dijital ortama taşınıp azamî 1yılda sonuçlanan bir ortam yaratmak gerekir. Yabancı yatırımcı kiracı sorunlarıyla uğraşmak istemeyecektir. Yabancı yatırımcının Türkiye ekonomisini desteklediğini ve ülkeye bir zararı olmadığını açıklayan bilgilendirici ve eğitici paneller yapılmalı. Gayrimenkul satış sürecinde %100 resmi ve şeffaf bir sistem oluşturulmalı” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ