yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Yandex Hava Durumu, Türkiye için 2024 yaz tahminlerini açıkladı

Yandex Hava Durumu meteorologları, bu yıl yaz aylarının Türkiye için yeniden sıcak geçeceğini iddia ediyor.

Yandex Hava Durumu, Türkiye için 2024 yaz tahminlerini açıkladı


Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Samsun, Antalya ve öbür kimi büyük kentlerde iklim normallerinin üzerinde değerli sıcaklık artışları bekleniyor. Bununla birlikte Türkiye’nin pek çok kentinde 2024 yazı, 2023 yazına kıyasla biraz daha serin olacak. Yalnızca İç Anadolu’nun daha sıcak olması bekleniyor. Sıcaklıkların rekor düzeye ulaşması beklenmiyor.

 

Beklenen yağış ölçüsü yeniden iklim normalleri dahilinde olacak. Lakin geçen yıla nazaran İç Anadolu ve Ege’de daha kurak, Marmara ve Karadeniz’de ise daha yağışlı bir hava bekleniyor.

 

Temmuz’da sıcaklıklar ve yağışlar nasıl olacak?

Temmuz ayı olağandan daha sıcak geçecek. Aylık ortalama sıcaklık (gece ve gündüz sıcaklıklarının ortalaması) Ankara’da 25,1°C’ye (iklim normallerinin +1,5°C üzerinde), İstanbul’da 25,4°C’ye (+1,1°C), İzmir’de 29,2°C’ye (+1,3°C) ulaşabilir. Uzmanlar bu ay için yağış ölçüsünün düşük olacağını, en kurak şartların İzmir, Antalya ve Ankara’da yaşanacağını iddia ediliyor. Türkiye’nin en büyük metropolleri ortasında en düşük yağış beklentisi Antalya için gerçekleşecek ki, bu ide 31 takvim günü boyunca beklenen yağış yalnızca 1 milimetre. İzmir yeniden birebir periyotta yalnızca 2 milimetre yağış alacak. Meteoroloji uzmanları, uzun vadeli ortalama yağış beklentilerinde rastgele bir rekor yahut kıymetli bir sapma olmayacağına inanıyor. Geçen yıla kıyasla Karadeniz kıyılarına değerli ölçüde daha az yağmur düşmesi bekleniyor.

Ağustos ayında sıcaklıklar artacak

Son 30 yılın hava sıcaklıkları karşılaştırıldığında, Ağustos ayında tüm Türkiye bir defa daha global ısınma eğilimiyle karşı karşıya kalacak. Ülkenin büyük kentleri için bu 0,7 ila 1,3°C ortasında değişen kıymetli sıcaklık artışlarına karşılık gelecek. Bununla birlikte geçen yıla kıyasla, Ege bölgesinin batı bölümü (Efes, Bodrum, Marmaris, Fethiye) hariç, birçok kent ve bölgede hafif bir soğuma beklentisi hakim. Bu durum, İç Anadolu, Batı Karadeniz ve Akdeniz bölgeleri, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’nun bir evvelki yıla nazaran daha fazla yağış alacak olmasıyla açıklanabilir.

Eylül ayı gözle görülür bir sıcaklık düşüşüne sahne olacak. Birçok kentte, örneğin Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Samsun’da aylık ortalama sıcaklıklar Temmuz ve Ağustos aylarına kıyasla 4-5°C düşecek. Tüm Türkiye’de iklimsel sıcaklık normları bir defa daha aşılacak. Fakat 2023 yılına kıyasla 2024 yılı Eylül ayı İç Anadolu ve Ankara başta olmak üzere tüm ülke için daha serin geçecek. Yağış ölçüsünün uzun geçmiş periyot ortalamasına denk olması bekleniyor. Marmara, Karadeniz, Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise yağışların geçen yıla nazaran daha sık olacağı varsayım ediliyor. Örneğin Samsun ve İstanbul’da yağışlar geçen yıla nazaran 1,5 kat, Antalya’da ise 3 kat daha fazla olacak. Buna karşılık İç Anadolu ve Ege Bölgesi’nde Eylül ayı kurak geçecek. Meteoroloji uzmanlarına nazaran, Ankara 2023 yılına kıyasla yarı yarıya daha az yağış alacak.

Yandex Hava Durumu, Türkiye için gerçek ve yüksek çözünürlüklü bir hava kestirim raporu oluşturmak için önde gelen global meteoroloji modellerinin yanı sıra meteoroloji istasyonları, radarlar, radyosondlar ve uydu imajlarından elde edilen bilgileri kullandı. Meteoroloji uzmanları, iddiaları uygunlaştırmak için geçmiş yılların datalarının yanı sıra topografya, bitki örtüsü üzere çok sayıda ek parametreyi tahlile dahil etti. Toplanan tüm bilgiler, profesyonel meteorologlar ve makine tahsili uzmanlarının rehberliğinde makine tahsili ve güçlü harika bilgisayarlar kullanılarak işlendi.

Önümüzdeki saatlerin kısa vadeli varsayımları (nowcasting) için Yandex Hava Durumu, uygulamadan gelen kullanıcı raporları ve uydu ve radar datalarının birleştirilmesi dahil olmak üzere kendine mahsus prosedürlere başvuruyor. Bu, bir dizi gerçek hayat senaryosunu kapsayan emniyetli mahallî kestirimlere imkan tanıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ