yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Yaşlılarda psikolojik iyi oluş için fiziksel aktivite şart!

Ruhsal olarak yeterli hissedildiğinde bilişsel kapasitenin de daha düzgün kullanabildiğini lisana getiren uzmanlar, fizikî olarak yeterli hissedildiğinde ruhsal olarak da güzel hissedildiğini söylüyor.

Yaşlılarda psikolojik iyi oluş için fiziksel aktivite şart!

Psikolojik olarak âlâ hissedildiğinde bilişsel kapasitenin de daha güzel kullanabildiğini lisana getiren uzmanlar, fizikî olarak uygun hissedildiğinde ruhsal olarak da âlâ hissedildiğini söylüyor. 

Yeterince ve nizamlı yapılan fizikî aktivitenin uyku kalitesiyle bağlı olduğunu kaydeden Psikoloji Kısım Lideri Dr. Öğr. Üyesi Hazal Ayas,Bireysel antrenmandan öte küme halinde yapılan antrenman yahut dans hem fizikî bir aktivite hem bir bilişsel aktivite oluyor. Özellikle yaşlı popülasyonda toplumsal fizikî aktivite çok daha değerli.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi (İTBF) Psikoloji Kısım Lideri Dr. Öğr. Üyesi Hazal Ayas, fizikî aktivitelerin yaşlılar üzerindeki tesirini anlattı.

“Fizyolojik yeterli oluş için çok önemli”

Spor ve idman psikolojisine işaret eden Dr. Öğr. Üyesi Hazal Ayas, “Bedenimiz zihnimizi etkiliyor lakin birebir vakitte zihnimiz de vücudumuzu etkiliyor. Fizikî aktivite sırf yaşlı popülasyonda değil tüm yaş kümeleri için fizyolojik uygun oluşun kıymetli belirleyicisi. Bilhassa kardiyovasküler sistem, metabolizma sistemi, iskelet ve kas dokusu üzerine olumlu bir tesirleri var. Bunun dışında bilişsel tesirleri de var.  Herhangi bir idman programına katıldıktan sonra, fizikî aktivite gerçekleştirdikten sonra kendini düzgün hissetmeyen yok. Fizikî olarak güzel hissettiğimizde ruhsal olarak da düzgün hissediyoruz.” dedi.

“Psikolojik olarak âlâ hissedildiğinde bilişsel kapasite de daha yeterli kullanılabiliyor”

Psikolojik olarak uygun hissedildiğinde bilişsel kapasitenin de daha yeterli kullanılabildiğini lisana getiren Dr. Öğr. Üyesi Hazal Ayas, “Genel manada fizikî idmanın vücudumuz üzerinde fizyolojik manada olumlu tesirleri olduğunu biliyoruz. Direkt biyolojik bir tesiri var. Fizikî antrenmanın biyolojik olarak âlâ oluşa tesiri var. Hareket ediyor olmak, yaşıyor olmaya, yaşama devam edebiliyor olmaya eşittir. Bu yaşlılarda da bu formda. Bilhassa yaşlılarda biraz daha aktif olduğu da düşünülüyor. Zira biliyoruz ki yaşlılık eşittir büyük manada fizyolojik olarak kimi sorunların başlaması demek. Kas iskelet sisteminde, metabolik sistemde, kardiyovasküler sistemde önemli rahatsızlıklar başlıyor yaşlılık periyodunda. Hasebiyle faal olmanın bu hastalıkların başlangıcını geciktirici tesiri var.” diye konuştu. 

“Fiziksel aktivite içinde olduğumuzda beynin oksijen tüketimi artıyor”

Fiziksel idmanın fizyolojik sorunların tedavisinde de tesirli bir ilaç üzere olduğunu kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Hazal Ayas, “Beyinde ne oluyor? Fizikî aktivite içinde olduğumuzda beynin oksijen tüketimi artıyor. Bununla birlikte beyinde kanlanma artıyor. Beyin kan akım suratında artış meydana geliyor. Dopamin ve serotonin salınımlarında değişiklikler meydana geliyor ve beyinde yapısal değişiklikler oluşuyor. Bunlar bilimsel olarak, bilişsel tesirlerine yönelik.” dedi.

“Depresyon bilhassa yaşlılık devrinde çok sık görülüyor”

Fiziksel hareketin hem esirgeyici hem de tedavi edici özelliğine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Hazal Ayas, “Günümüzde depresyon ve dert bozukluğu hastalarında, kıymetli seviyedeki psikiyatrik bozukluklarda günlük yürüyüşler, fizikî aktiviteler tedavinin bir kesimi olarak kesinlikle veriliyor. Zira düzgünleştirici tesiri var ve bu yapılan araştırmalarla da kanıtlanmış durumda. Depresyon bilhassa yaşlılık periyodunda çok sık görülüyor. Bazen tek başına ortaya çıkıyor, bazen sekonder olarak demans yahut öbür bozukluklara eşlik edebiliyor. Hasebiyle olağan popülasyona nazaran yaşlı popülasyonda daha fazla depresyonla karşılaştığımızı söyleyebiliriz. Münasebetiyle fizikî aktivite hem depresyonu önlemede hem de depresyon tedavisinde değerli.” diye bilgi verdi.

“Fiziksel antrenman çok ağır olduğu vakit beyinde gerilim alarma geçiyor”

Fiziksel aktivitelerin yaşlıların fizyolojisine uygun seviyede ayarlanmış olması gerektiğini, fizikî idman çok ağır olduğu vakit beyin gerilim reaksiyonu verdiğini ve ruhsal manada daha berbata gidişin de kelam konusu olabileceğini anlatan Dr. Öğr. Üyesi Hazal Ayas, şöyle devam etti:

“Fizyoterapistler eşliğinde yaşa, bedene ve bireye özgün bir biçimde planlanması çok değerli. Uyku üzerinde de kıymetli bir tesiri var. Uyku sorunları psikiyatrik bozukluklarla da bağlı. Birebir vakitte nörolojik bozukluklarla da bağlı. Psikiyatrik bozukluklar uyku sorunu yapabiliyor ya da uyku sorunu yaşıyor olmak hem psikiyatrik hem de nörolojik bozukluklarla ilişkilendirilebiliyor. Hasebiyle bu döngüde uykunun ne kadar kilit bir rol oynadığını biliyoruz.” 

“Yeterince ve nizamlı yapılan fizikî aktivite uyku kalitesiyle de ilişkili”

Yaşlı popülasyonunda psikiyatrik ve bilhassa nörolojik bozuklukların arttığını bildiklerini belirten Ayas, “Uyku kalitesinin düzgün tutulmasının ne kadar değerli olduğu da karşımıza çıkıyor. Yaş arttıkça uyku kalitesinde, uyku sürekliliğinde, uyku müddetinde bir azalma oluyor. Hasebiyle yaşlı bireyi sağlıklı olarak tanımlasak bile psikiyatrik, nörolojik tesirleri olabiliyor. Bunu engellemek için bile fizikî aktivite çok kıymetli. Zira gereğince ve nizamlı yapılan fizikî aktivitenin uyku kalitesiyle bağlantılı olduğu görülüyor.”

“Özellikle yaşlı popülasyonda toplumsal fizikî aktivite çok daha önemli”

Yaşlıların “yaşlanmama karşın kendimi hâlâ düzgün hissediyorum.” demesinin değerli bir ruhsal tesirinin de var olduğunu söz eden Dr. Öğr. Üyesi Hazal Ayas, “Yaşlıların sistemli fizikî aktiviteye yönlendirilmesi fizikî manada sıhhatleri, bilişsel manada sıhhatleri ve hasebiyle ruhsal manadaki sıhhatleri için çok kıymetli. Ferdi idmandan öte küme halinde yapılan idman yahut dans hem fizikî bir aktivite hem bir bilişsel aktivite oluyor. Bilhassa yaşlı popülasyonda küme halinde yapılan fizikî aktivite çok daha kıymetli.” halinde kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ