yandex
ankara seo
ankara web tasarım
24.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Yazın Formda ve Fit Bir Vücut için 5 Sağlıklı Formül

Yaz diyetleri besin kısıtlamalarını içeren moda diyetlerdir ve hepsi o yakalanması güç “yaz vücuduna” ulaşmayı amaçlamaktadır.

Yazın Formda ve Fit Bir Vücut için 5 Sağlıklı Formül


Bu amaç, yeme ve idman davranışlarımız kelam konusu olduğunda çok fazla baskıya ve çok tedbirler alınmasına yol açabilir. Birden fazla vakit arzuladığınız, “hayalinizdeki vücut” sizin ve genetik yapınız için mümkün olmayabilir. 

 

Bu nedenle; yaz diyetlerine yaklaşım tekrar düşünülmeli, yılın bu periyodunda sıkı bir diyet uygulamanın artıları ve eksilerini göz önünde bulundurulmalı ve bu diyetlerin nitekim gerekli olup olmadığını sorgulanmalıdır. Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Berna Ertuğ, yaza formda girmek için sağlıklı beslenme tekliflerinde bulundu.  

 

Metabolizma suratınızı ölçtürün 

Doğru besinleri tercih ederek, sağlıklı kilo vermek için atılabilecek birinci adımlardan biri metabolizma suratı ölçümüdür. Şahıstan şahsa farklılık gösteren metabolizma suratının ölçümünde en yanlışsız sonucu elde etmek için; kişinin ağzı ve burnu bir maske ile örtülür. Yaklaşık 10-15 dakika süren ölçümde, kişinin oksijen tüketim kapasitesine nazaran metabolizma suratı ölçümü yapılır. Bu ölçümün sonunda diyetisyen bireye özel bir beslenme programı hazırlar. 

 

Yanlış diyetlerden uzak durun 

Hızlı kilo vermek için yapılan bilinçsiz diyetler, uzun vadede sıhhatsiz sonuçlara neden olmaktadır. Hakikat beslenme hali bireye özeldir ve bireyin yaşı, beden yapısı, uzunluğu, cinsiyeti üzere birçok faktörün birleşmesiyle şekillenir. Fazla kiloları verebilmek için sabırsız davrananlar, yanlış diyetler ve süratli kilo kaybı ile bedenini olumsuz etkilemektedir. Yanlış beslenme formuyla yağ yerine kas kaybedildiğinde, kilo verildiği zannedilir; ancak bedende sarkmalar, kırışmalar, selülit imajındaki artışlar gözlenmeye başlar. Bu nedenle metabolizma suratı oksijen tüketimi prosedürüyle ölçülmeli, ayrıntılı beden tahlili yapılmalı, kişinin sıhhat durumu, hayat formu ve başka tüm özelliklerine nazaran “diyetisyen” tarafından önerilen sağlıklı beslenme usulü planlanmalıdır. 

 

Aç kalmayın

Tüm gün boyunca tüketilen besinler 3 ana öğün ve muhtaçlığa nazaran 1-2 orta öğün olarak paylaştırıldığında kilo vermek de sancılı bir süreç olmaktan çıkacaktır.   Kan şekerinin dengelenmesi için aç kalmamaya itina gösterilmelidir. Bu sayede gün içinde tetiklenen tatlı krizlerini bastırmak ve tek bir öğünde çok fazla yemek yeme isteğinden kurtulmak kolaylaşacaktır.

  

“4 yapraklı yonca” modeli uygulayın 

Beslenmede “4 yapraklı yonca” modeli; yanlışsız besin kümelerinden, uygun ölçülerde tüketmek ve kilo verirken sağlıklı kalmak için takip edilmesi gereken bir kuraldır. Her yaprak 1 besin kümesini oluşturmaktadır.   Bu kümeler; süt ve eserleri kümesi (süt, yoğurt, ayran, cacık), et-kuru baklagiller-yumurta-peynir, ekmek-tahıl kümesi (ekmek, makarna, pilav, çorba…), meyve ve zerzevat kümesidir. Diyetisyen şahsa en uygun diyet programını oluştururken, her bir kümeden alınması gereken ölçüleri da belirler. 

  

Sağlıklı beslenmeyi hareketle destekleyin 

 Yaza formda girmek için sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmanın yanı sıra tertipli antrenman, hareketli hayat ve su tüketimi de ihmal edilmemelidir. Bunun için; 

 

  • Yüzmek yaz aylarında epey rahatlatıcıdır ve farkında olmadan kilo vermenizi sağlar, bu nedenle fırsat buldukça yüzün.
  • Daha çok su içmeye ihtimam gösterin. Günde ortalama 2.5 lt su tüketin. 
  • Buzlu çay, soğuk kahve, gazlı içecekler, limonatalar vb. son derece ferahlatıcı hissettirse de, yüksek şeker ve kafein içeriği nedeniyle bedenin önemli halde susuz kalmasına neden olabilir. Bu içeceklerden mümkün epey uzak durun. 
  • Açık havada idman yapmak başlı başına değerli ölçüde daha fazla kalori yakmanıza neden olabilir.
  • Sabah erken saatlerde idman yapın.
  • Açık havada yürüyüş yapın. Günde iki kere açık havada 30 dakikalık bir yürüyüş yapmak bile, hakikat beslenmeyle eşleştirildiğinde gözle görülür değişiklikler gösterebilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ