yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Yazın kapalı havada bile güneş gözlüğü takılmalı

Yaz aylarında güneş ışınları göz sıhhatini olumsuz etkileyebiliyor.

Yazın kapalı havada bile güneş gözlüğü takılmalı


Uzun mühlet güneş ışınlarına maruz kalmanın göz sıhhatini olumsuz etkilediğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Usta Uslu, “Yazın dünyaya ulaşan ultraviyole yani güneş ışın ölçüsü, kış mevsimine kıyasla üç kat daha fazla. Bu sebeple bu mevsimde göz sıhhatine çok dikkat edilmeli ve hava kapalı bile olsa güneş gözlüğü takılmalı. Hatta güneşin ziyanlı tesirlerini en aza indirmek için güneş gözlüğü kullanımına çocukluktan itibaren başlanmalı” açıklamasında bulundu.

Ultraviyole ışınların gözdeki farklı düzenek ve dokularda hasara yol açabildiğinin altını çizen Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Usta Uslu, “Güneşe uzun mühlet maruz kalmak gözün ön yüzeyinde konjonktiva ve kornea katmanında yanıklara, gözün beyaz kısmında kabarık sarı beyaz görünümlü kabarcıklara, beğenilen et büyümesine, katarakt oluşumunun hızlanmasına, yaşa bağlı sarı nokta hastalığına, göz kapağı ve etrafında kanser üzere sıhhat sıkıntılarına yol açabilir. Bu sebeple bilhassa; daima açık alanda çalışanlar, dışarıda çok vakit geçiren çocuklar, refraktif cerrahi ya da katarakt cerrahisi geçirmiş olanlar ve retina hastalığına sahip bireyler kesinlikle kaliteli bir güneş gözlüğü tercih etmeli” dedi.

Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Usta Uslu göz sıhhatimizi güneşin ziyanlı tesirlerinden korumak için 5 tavsiyede bulundu:

  1. Güneşe çıplak gözle ve direkt bir formda bakılmamalı.
  2. Ultraviyole kollayıcı özelliği taşıyan bir gözlük seçilmeli. Güzel kalitede güneş gözlüklerinin birden fazla ultraviyole ışınların yüzde 95 ile yüzde 99’unu süzer.
  3. Zararlı ışınlar bize yalnızca gökyüzünden ulaşmaz, etrafımızdan de yansıma yoluyla gözlerimize ziyan verir. Bu nedenle yanları kapalı ve yüzü saran güneş gözlükleri tercih edilmeli.
  4. Kontak lenslerin çoğunluğu ultraviyoleyi süzer. Fakat kullanılan lensler UV filtreli değilse, lenslerle birlikte kesinlikle güneş gözlüğü de kullanılmalı.
  5. Güneşin en dik olduğu 10.00-16.00 saatleri ortasında mümkünse güneş altında çok vakit geçirilmemeli.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim