yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Yeditepe Üniversitesi Türkiye’den Mezun Olup ABD Diplomasına Eşdeğer Diploma Alacaklar!

Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinin eğitim kalitesi, CODA Akreditasyonu ile bir defa daha belgelendi

Yeditepe Üniversitesi Türkiye’den Mezun Olup ABD Diplomasına Eşdeğer Diploma Alacaklar!

Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinin eğitim kalitesi, CODA Akreditasyonu ile bir defa daha belgelendi

Yeditepe Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Diş Hekimliği Eğitim Programları Akreditasyon Kurulu (CODA) tarafından akredite edilen, Avrupa’da birinci, dünyada ikinci üniversite oldu. Bu akreditasyon ile Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin mezunları, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki diş hekimliği mezunlarıyla tıpkı hak ve ayrıcalıklara sahip oldu.

Diş Hekimliği Mezunları Birçok Ek Eğitim ve İmtihandan Muaf Oldu

Bilindiği üzere, ABD’de diş hekimliği yapmak isteyen bir tabip şayet ABD’deki okullardan yahut CODA Akreditasyonuna sahip bir okuldan mezun değilse, öncelikle diplomalarının ABD makamları tarafından tanınması gerekiyor. Bunun için birinci olarak Diş Hekimliği Kurulu tarafından kişinin derecesinin uygunluğu tasdik ediliyor. Derecesi uygunsa, diş hekimliğiyle ilgili temel ve klinik bilgileri kıymetlendiren Ulusal Diş Hekimliği Kurulu İmtihanı NBDE ve İngilizce Yeterlilik Testi EPT imtihanlarını geçmesi kaide. Bu imtihanlardan yüksek not alabilen diş doktorları, pratik tecrübe kazanmayı sağlayacak Advanced Standing programlarında eğitim görmek için başvurabiliyor. Fakat dünyanın dört bir yanından gelen binlerce kişinin başvurduğu bu programlara kabul almak bu güçlü süreçten geçmeyi gerektiriyor. Kabul edilmeleri durumunda ise 50 bin $ ile 100 bin $ ortasında bir fiyat ödemeleri ve 17 aylık süren bu programı tamamlamaları gerekiyor. 

CODA Akreditasyonu sayesinde, Yeditepe Üniversitesi mezunları, tüm bu imtihanları, eğitim programlarını ve prosedürü otomatik olarak geçmiş oldu. Denklik için gerekli eğitim bütçesine de muhtaçlık kalmadı.

“Eğitimde Dünyayla Yarışmazsanız, Memlekete Kâfi Katkı Sağlayamazsınız”

İSTEK Vakfı ve Yeditepe Üniversitesi Kurucu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan, bu gelişmenin Türkiye’de Diş Hekimliği Eğitimi için kıymetli bir mihenk taşı olduğunu belirtti. CODA Akreditasyonunun, Yeditepe Üniversitesi ve mezunları için ülkemizi gururlandıracak bir dizi memleketler arası imkanı da beraberinde getirdiğine işaret eden Bedrettin Dalan şöyle devam etti:

“1 Şubat 2024 tarihinden sonra mezun olan ve olacak tüm öğrencilerimiz Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Diş Hekimliği okullarından mezun olan doktorların sahip olduğu haklara sahip oldu. Yani mezunlarımızın diplomaları, ABD diplomasının geçerli olduğu tüm ülkelerde geçerlidir”

“Saygın Temaslarımıza Yeni Bir Halka Eklendi”

Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl de, bu akreditasyon ile Diş Hekimliği Fakültesi’nin dünya standartlarında eğitim verdiğinin bir defa daha tescillediğini vurgulayarak kelamlarını şöyle sürdürdü:

“CODA Akreditasyonuyla, fakülte ve hastanemizin yüksek kalitede eğitim ve hizmet sunduğu, sürdürülebilir milletlerarası rekabette en üst sıralarda olduğu bir kere daha belgelendi. Avrupa’dan Amerika’ya kadar uzanan saygın temaslarımıza yeni bir halka eklendi. Yeditepe Üniversitesi olarak bir muvaffakiyete daha imza attık”

“Mezunlarımız Daha da Güçlendi”

Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahar Eren Kuru ise fakültenin çetin bir akreditasyon sürecinden geçtiğini tabir ederek süreci muvaffakiyetle tamamlamanın gururunu yaşadıklarını belirtti. Bahar Eren Kuru, şunları kaydetti: 

“Eminim bizden sonra diğer okullar da bunun için uğraş sarf edeceklerdir. Öncü olmanın keyfini yaşamak hakikaten kıymetli… Ülkemiz için de çok değerli bir adım. Zira globalleşen eğitim dünyasında, milletlerarası münasebetler ve araştırma projeleri birbirini dayanaklar. Tanınırlık, öğrenci değişimi, öğretim üyesi değişimi, imtihanlarda öğretim üyelerinin değişimi üzere adımlar çıtanın yükselmesini sağlar. Eğitim ne kadar yükselirse sıhhat hizmeti o kadar düzgünleşir ve mükemmelleşir. Doktorlar olarak bizim emelimiz da en yeterli sıhhat hizmetini, yetiştirdiğimiz çağdaş, yenilikçi, donanımlı, diş doktorlarıyla en yükseğe çıkarmak.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ