yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Yenilenebilir enerjide İzmir’den örnek hamle

İzmir Büyükşehir Belediyesi hizmet verdiği tesislerde güç idare sistemine geçti. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Buz Sporları Salonu ve Buca Toplumsal Hayat Yerleşkesi “ISO 50001” dokümanı aldı.

Yenilenebilir enerjide İzmir’den örnek hamle


3 tesisten yıllık 48 bin kilovat saat güç tasarrufu sağlandığına dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, yenilenebilir güç yatırımlarını en üst düzeye çıkaracaklarını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’ye örnek etraf uygulamaları devam ediyor. Binalarında güç idare sistemine geçen Büyükşehir, güç verimliliği çalışmaları nedeniyle TS EN ISO 50001: 2018 Güç İdare Sistemi Dokümanı almaya hak kazandı. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Bornova Buz Sporları Yerleşkesi ve Buca Toplumsal Hayat Yerleşkesi Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından yürütülen belgelendirme tetkik sürecini muvaffakiyetle tamamladı. Sertifika, Egemenlik Konutu’nda düzenlenen merasimle, TSE Ege Bölge Koordinatörü Hakan Ozan tarafından İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay’a verildi. TSE İzmir Belgelendirme Müdürü Ahmet Namlı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Işıklı ile İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı yetkililerinin de katıldığı merasimde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, bu üç yerleşkeden yıllık 48 bin kilovat saat güç tasarrufu sağladıklarını söyledi.

Önceliğimiz güç verimliliği

Başkan Tugay, yenilenebilir güç yatırımlarına yeni periyotta öncelik vereceklerini vurgulayarak, “Enerji verimliliğinin belediyenin tüm ünitelerinde sağlanması son derece kıymetli. Başka binalarımız için de güç idare sistemi dokümanı alacağız. Yenilenebilir güç ve atık idaresi ile ilgili de birçok projemiz var. Bu alanda İzmir’i daha üst düzeylere taşıyacak çalışmalarımız olacak” dedi.

İş birliğimiz memnunluk verici

TSE Ege Bölge Koordinatörü Hakan Ozan ise İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yürüttükleri bu çalışmanın değerine değindi. Bu yatırımların devam edecek olmasından duyduğu memnunluğu lisana getiren Ozan, Lider Tugay’a dünyada bugünkü manada birinci standardı hazırlayıp yürürlüğe koyan (Kanunname-i İhtisab-ı Bursa) Sultan 2. Bayezid Han’ın rölyefini ve TSE bayrağını takdim etti.

Hedef sürdürülebilir çevre
ISO 50001 Güç İdare Sistemi ile güç tüketimlerinin sistemli izlenmesi ile takip edilmesi, kayıt altına alınması, tüketimi azaltmak için tasarruf metotlarının araştırılması sağlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, güç idaresi konusunda 16 organize sanayi bölgesine sahip kentte birçok firmaya ve güç tüketimi yüksek binalara bu çalışma ile örnek teşkil etmeyi hedefliyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ