yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Yeşilay, bağımlılıklarla mücadeleye gönül vermiş 30’u aşkın sivil toplum kuruluşunu Sepetçiler Kasrı’nda ağırladı

“Bağımlılıkla Çaba Eden STK’larda Kapasite Geliştirilmesi” projesi kapsamında, STK’lar geniş iştirakli çalıştayda bir ortaya geldi.

Yeşilay, bağımlılıklarla mücadeleye gönül vermiş 30’u aşkın sivil toplum kuruluşunu Sepetçiler Kasrı’nda ağırladı


Çalıştayı İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü de destekledi. Türkiye genelinde bağımlılık alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yer aldı.

Yeşilay ve STK’lar, güçlü iş birliği ve faal çalışma tekniklerini konuştu.

Bağımlılıkla gayrette ulusal ve memleketler arası alanda sorumluluk alan Yeşilay, bu kere ilgili STK’ların kapasitelerini geliştirmek ve çalışmalarının aktifliğini artırmak hedefiyle çalıştay düzenledi. Programda Yeşilay’ın çalışmaları ve projenin ayrıntıları anlatıldı. İştirakçi STK’lar ve temsilcilerinin birbirlerini daha yakından tanımaları sağlandı. Ayrıyeten sivil toplum kuruluşlarının bağımlılıklarla çaba alanında gereksinimlerini belirlemek hedefiyle bir yuvarlak masa toplantısı yapıldı.

STK’ların birlikte çalışabilme kapasitesini güçlendirmesi, gereksinim duyulan noktalarda karşılıklı deneyimlerden yararlanılması, STK’ların güçlü olduğu alanlarda başkalarına rehberlik etmesi ve Yeşilay’ın tecrübe, bilgi ve birikimini bağımlılık alanında çalışan başka STK’lar ile paylaşması çalıştayda ele alınan mevzu başlıklarıydı.

Yeşilay Genel Lideri Doç. Dr. Mehmet Dinç: “Bağımlılık sıkıntısı tek bir kurumun kaldırabileceği bir yük değil. Bilgimizi ve deneyimimizi paylaşmak zorundayız.”

Yeşilay Genel Lideri Doç. Dr. Mehmet Dinç, çalıştaya katılan STK’ların temsilcilerine hitaben şunları söyledi:

“Bağımlılık sıkıntısı tek bir kurumun kaldırabileceği bir yük değil. Birlikte çalışmak zorundayız. Yeşilay olarak sizlerle ortak çalışmalar yapmak istiyoruz. 

İnsanlar, daha fazla bağımlı olsunlar diye çocukluktan itibaren bağımlılık sanayisi tarafından türlü stratejilere maruz bırakılıyorlar. Bu tuzakları boşa çıkarmak için güçlerimizi birleştirmek, bilgimizi ve deneyimimizi paylaşmak zorundayız.”

Çalıştay sonucunda 5 odak noktası öne çıktı

Yeşilay ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin teklif ve değerlendirmeleri ışığında, çalıştaydan çıkan 5 ana amaç şu formda:

  1. Bağımlılıkla uğraşta bütüncül kapasite gelişimini sağlamak
  2. Proje geliştirme ve uygulamada ortak kapasiteyi güçlendirmek
  3. Bağımlılıkla uğraş eden STK’ları buluşturacak ortam bir bağlantı ağının kurulması
  4. İş birliklerini geliştirecek alt yapının tesis edilmesi
  5. İçeriklerin “açık kaynak” formunda paylaşılması

Topluma türlü bağımlılıklar aşılayarak kâr emeli güden sanayilerin karşısında güçlerini birleştiren 30’un üzerinde sivil toplum kuruluşu, bağımlılıklarla uğraşta bir dönüm noktası olacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim