yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.05.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Yeşilay, BM Uyuşturucu Maddeler Komisyonu Toplantısına Katıldı Yeşilay Toplantıda Uyuşturucu Madde Kullanımının Çevresel Etkilerini Ele Aldı

Yeşilay, 14-22 Mart tarihleri ortasında Avusturya’nın başşehri Viyana’da düzenlenenUyuşturucu Unsurlar Kurulu (CND) toplantılarına iştirak sağladı. Dünya çapında uzmanları ve savunucuları bir ortaya getiren ve uyuşturucu denetimiyle ilgili zorlukların ele alındığı toplantılara yaklaşık 30 Ülke Yeşilay’ı katıldı.

Yeşilay, BM Uyuşturucu Maddeler Komisyonu Toplantısına Katıldı Yeşilay Toplantıda Uyuşturucu Madde Kullanımının Çevresel Etkilerini Ele Aldı


Yeşilay, 14-22 Mart tarihleri ortasında Avusturya’nın başşehri Viyana’da düzenlenenUyuşturucu Unsurlar Kurulu (CND) toplantılarına iştirak sağladı.

Dünya çapında uzmanları ve savunucuları bir ortaya getiren ve uyuşturucu denetimiyle ilgili zorlukların ele alındığı toplantılara yaklaşık 30 Ülke Yeşilay’ı katıldı.

Uyuşturucu Hususlar Komitesi’nin (CND) 67. toplantısı, 14-22 Mart 2024 tarihleri ortasında hibrit formatta Avusturya’nın başşehri Viyana’da gerçekleşti. Birçok ülkenin katıldığı toplantıda Türkiye Yeşilay Cemiyeti de bir yan aktiflik, bir stant ve üst seviye oturumlarda okuduğu bildirilerle yer aldı. 

14-15 Mart 2024 tarihlerinde Vienna International Center’da (VIC) düzenlenen oturumda, Yeşilay ismine Savunuculuk Kısmı müdürü Mehmet Utku Öztürk, uyuşturucu tedavisi ve sıhhat hizmetlerindeki tasa verici yetersizlik, milletlerarası uyuşturucu siyaseti taahhütlerinin kıymetlendirilmesi, COVID-19 ve 2023 Türkiye-Suriye sarsıntıları üzere krizlerden sonra kırılgan toplulukları güçlendirmek için STK’ların kritik rolükonularını ele aldı ve Yeşilay’ın çalışmaları hakkında bilgi paylaştı.. 

Yeşilay; “Gelişmekte Olan Ülkelerde Bağımlılık Tedavi Programlarının Toplumsal Uygulaması”, “Uyarıcı Husus Kullanım Bozukluklarının Tedavisi ve Bakımına Yönelik Ölçeklenebilir Müdahaleler”, “Dünya Genelinde Bayanlar Hakkındaki Tartışmalarda Husus Bağımlılığı, Güzelleşme ve Siyaset Problemlerinin İncelenmesi”, “Kenevir Kökenli İlaçlar” ve “Kriz Ortamlarında Unsur Kullanım Bozukluğu ile Başa Çıkma” konulu oturumlarda da konuşmacı olarak yer aldı. Genel itibariyle Ülke Yeşilaylarının düzenlediği ve ortak olduğu 15 yan aktiflik bünyesinde70 memleketler arası konuşmacıyer aldı. 

Yeşilay Genel Lider Vekili Yasin Erol: “Koordinasyon ve iş birliğini teşvik ederek müspet değişimi meydana getirmeyi amaçlıyoruz.”

Komisyonda Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin yan aktifliği olarak gerçekleşen “Küresel Uyuşturucu Probleminin Çevresel Tesirinin Ele Alınması: Sivil Toplumun Rolü” başlıklı oturumunaçılış konuşmasını, Türkiye Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi Nezdinde Daimî Temsilcisi Levent Eler ve Yeşilay Genel Lider Vekili Yasin Erol yaptı. 

Yeşilay Genel Lider Vekili Yasin Erol, etkinlikteki konuşmasında,uyuşturucu üretiminin ve kullanımının lokal topluluklar ve ekosistemler üzerindeki tesirlerine dikkat çekti. Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin çevresel sürdürülebilirliği göz önünde bulunduran tedbire odaklı yaklaşımından bahseden Yasin Erol; kelamlarına şu sözlerle devam etti:“T.C. İçişleri Bakanlığı ile olan iş birliğimiz, Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi’nin (EMCDDA) Atıksu Tahlili üzere yenilikçi programları uygulayarak uyuşturucu husus üretiminin çevresel tesirlerini izlemek ve azaltmak için bu taahhüdü uygun bir örnek olarak göstermektedir. Ayrıyeten, sivil toplum örgütleri ortasında uyum ve iş birliğini teşvik ederek, topluluklarımızın ve kesimi oldukları ekosistemlerin sıhhatini ve refahını müdafaaya yönelik müspet değişimi meydana getirmeyi amaçlıyoruz.

Uyuşturucu kullanımının sırf önemli bir halk sıhhati krizine yol açmakla kalmadığını, birebir vakitte su kirliliği, toprak kirliliği ve ekosistemin bozulması üzere çevresel sıkıntılara da yol açtığınısöyleyen Yeşilay Genel Lider Vekili Yasin Erol şunları belirtti:“Bu aktiflikle uyuşturucu kullanımının birçok vakit ihmal edilen çevresel sonuçlarına ışık tutarak, bunun ekosistemlerimizi nasıl etkilediğini ve iklim krizini nasıl ağırlaştırdığını ortaya koymayı hedefliyoruz.” 

Uyuşturucu probleminin çevresel tesirleri ele alındı

Uyuşturucu kullanımının sıklıkla göz arkası edilen çevresel tesirlerine ışık tutmayı amaçlayan “Küresel Uyuşturucu Sıkıntısının Çevresel Tesirleriyle Başa Çıkma: Sivil Toplumun Rolü” etkinliğinde su kirliliği, toprak kirliliği ve bunların besin zinciri ve iklim krizi üzerindeki uzun menzilli tesirlerine odaklanıldı.

Etkinlikte UNODC Husus, Laboratuvar ve Bilimsel Servisler Birimi’nden (DLSSB) Dr. Jorrit Kamminga, Avrupa Uyuşturucu Unsur ve Uyuşturucu Unsur Bağımlılığını İzleme Merkezi (EMCDDA)’den Tim Surmont, Amerika merkezli sivil toplum kuruluşları DrugFreeAmericaFoundation (DFAF)’dan Amy Ronshausen ile AmityFoundation’dan Doug Bond konuşmacı olarak yer aldı. Uyuşturucu husus kullanımının çevresel tesirlerinin ele alındığı oturumda, sivil toplum kuruluşlarının yapabileceği katkılar görüşüldü.

Uyuşturucu üretimi sırasında oluşan atıkların tarımcılık yoluyla hayatını kazanan toplulukları olumsuz etkilediğini ve kitlesel arza yetecek ölçüdeki uyuşturucu üretiminin ormansızlaştırmanın kıymetli sebeplerinden olduğunun vurgulandığı aktiflikte, sivil toplum aktörleri ortasında global işbirliğini teşvik etmek amaçlandı. Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA) Analisti Tim Surmont, etkinlikteki konuşmasında, uyuşturucu hususların üretimindeki çevresel tahribatları aktardı ve uyuşturucu unsurların esasen ormanların yok edilmesi yoluyla, tıpkı vakitte direkt güç tüketimi ve daha az ölçüdede ulaşım yoluyla çevresel tesirlere sebep olduğunun altını çizdi. 

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Kabahat Ofisi (UNODC) Araştırma Danışmanı Dr. Jorrit Kamminga, Birlemiş Milletler Uyuşturucu raporunun datalarına değinerek, kokain üretimindeki karbon ayak izinin kilogram başı Co2 salınımını 590 kiloyu aşarken, kakaonun 20 kilogram, kahvenin ise 7 kilogramCo2 salınımına sebep olduğunu tabir etti. Kamminga, çevresel tahribatı en ağır olan sentetik uyuşturucuların atıklarının, kanalizasyonlara, ormanlara ve ırmaklara boşaltıldığındaveya öbür atıklarla karıştırıldığında doğal kaynakları tahrip ettiğini tabir etti. 

DrugFree Amerika Foundation (DFAF) Yönetici Yöneticisi Amy Ronshausen aktiflikte, Kaliforniya’da esrar ekiminin su akışlarında azalmayasebepolduğunu lisana getirdi; Afganistan’ın afyon ekiminin, aslında kıt olan su kaynakları üzerindeki etkisinivurguladı. Ronshausen,sulamanın sürdürülemez gelişiminin ve bunu takiben şiddetli kuraklık periyodunun, aşağı Helmund Irmağı’nın akışında %98 oranında azalmaya ve hayati ehemmiyet taşıyan sulak alanların kaybına sebepolduğunun altını çizdi.

Etkinlikte Yeşilay’ın alkol, tütün ve uyuşturucu unsurların çevresel tesirlerine yönelik çalışmalarını özetleyen Milletlerarası İş Birlikleri Müdürü Sedef Erçetin Gencosmanoğlu, 2020’den bu yana, gençlerin uyuşturucu kullanımı hakkında fikirlerini söz etmeleri için platform sağlayan Genç Savunuculuk Forumu’nu düzenleyen Yeşilay’ın 2023 yılındaki temasının “Uyuşturucu Kullanımı ve İklim Değişikliği” olduğunu söyledi ve şunları kaydetti: “2022’den bu yana, bağımlılık yapan unsurların berbata kullanımının çevresel riskleri konusundaki farkındalığı artırmak ve ruhsal sıhhat ile etraf ortasındaki alakayı vurgulamak gayesiyle, BM İklim Değişikliği Çerçeve Kontratı Tarafları Konferansı’na (COP) etkin olarak katılıyoruz. Ruhsal sıhhat ile çevresel şuurun birbirine bağlı olduğunu ve birinin kötüleşmesinin başkasında ve tüm canlılarda olumsuz tesirlere yol açabileceğini kabul etmek hayati değer taşıyor.”

CND Yeşilay Sergisi

Yeşilay, Uyuşturucu Unsurlar Komitesi’nin (CND) 67. toplantısında üç kısımdan oluşan standını de iştirakçilerle buluşturdu. “Sanatsal Anlatımlarla Tedbire ve Düzgünleşme Seyahatinde Sanatın Düzgünleştirici Gücü” standında fotoğraf, karikatürler ve sinemalar yer aldı. Bu yıl yedincisi yapılan stantta Milletlerarası Yeşilay Karikatür Yarışması’ndan karikatürler, YEDAM Sanat Atölyeleri’nden eserler de sergilendi ve Yeşilay Sağlıklı Fikirler Kısa Sinema Yarışması’nda ödül alan kısa sinemaların gösterimi yapıldı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ