yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Yeşilay’ın Bağımlılıklarla Mücadelesine Bir Tuğla da Gençler Koydu

Bu yıl 3.’sü düzenlenen Yeşilay Liseler Ortası Münazara Turnuvası, Yeşilay’ın “bağımsız gençlik kültürü” oluşturmak için yaptığı çalışmalar ortasında kıymetli bir yer tutuyor.

Yeşilay’ın Bağımlılıklarla Mücadelesine Bir Tuğla da Gençler Koydu


Bu yıl 3.’sü düzenlenen Yeşilay Liseler Ortası Münazara Turnuvası, Yeşilay’ın “bağımsız gençlik kültürü” oluşturmak için yaptığı çalışmalar ortasında kıymetli bir yer tutuyor. Turnuva, gençlerin eleştirel düşünme, sorgulama, süratli karar alma maharetlerini pekiştirirken, bağımlılıklar konusunda da güçlü bir farkındalık yaratıyor.

2023 Yılının Kasım ayında müracaatları başlayan ve Nisan 2024’ten bu yana şampiyonalar ve bölge finalleriyle devam eden turnuvaya Türkiye genelinden 541 liseden7 bini aşkın öğrenci katıldı. Vakıf İştirak Bankası’nın ana sponsorluğunda düzenlenen turnuva, şu dört basamaktan oluşuyor: tanıtım aktiflikleri, eğitim kampları, bölge şampiyonaları ve Türkiye finali. 

Turnuvada klasik formattan farklı olarak parlamenter sistem temel alınıyor, yani hitabet değil argümanın içeriği bedellendiriliyor, dolayısıyla daha düzgün argüman bulan ve konuya daha hâkim olan öğrenciler puan toplayabiliyor. Türkiye Finali’nin konusu ise şöyleydi: “Devletlerin bağımlılıkla çabada rolü var mıdır?”

Bu yıl 3.’sü düzenlenen turnuvanın Türkiye finali,3 Temmuz Çarşamba günü, Yeşilay Cemiyeti Genel Merkezi Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleşti. 4 grubun şampiyonluk için fikirlerini savunduğu finalde şu okullar yarıştı: İstanbul Erkek Lisesi, Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi, Robert Kolej, Bursa Ali Osman Sönmez Toplumsal Bilimler Lisesi.

Turnuvada Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi’nden Fazilet Uyan ve Efe Uz şampiyon olurken, Melih Baha Özmen ve Efe Uz “En Uygun Konuşmacı” mükafatını almaya hak kazandılar.

Yeşilay Genel Merkezi’ndeki finale İstanbul Valisi Davut Gül, Büyükçekmece Kaymakamı Ali İkram Tuna, İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür, Bursa Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu, Üsküdar İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Semih Durmuş, Ümraniye İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Mustafa Özen, Pendik İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz katıldı. 

Yeşilay Genel Lideri Doç. Dr. Mehmet Dinç, açılış konuşmasında şunları söyledi: “İnsanın başına gelebilecek en acı şey, bağımlılıktır. Bağımlı birey; vücuduna kelam geçiremez, yeteneklerini yitirir, mesleğini kaybeder, toplumsal alakaları bozulur, aile bağları kopar. Bir diğer deyişle, bağımlılık insanı yer bitirir. Bağımlılığa kaybedilen her genç, vatan toprağından kaybedilen toprak üzeredir.

Lakin öte yandan, bağımlılıkla gayret tek bir kurumun baş edebileceği bir durum değil; zira bağımlılık sanayisi, gece gündüz çalışan memleketler arası bir yapı. Yeşilay olarak biz gençlerin yanındayız. Devletimiz de yanımızda. Biz de gece gündüz çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.”

İstanbul Valisi Davut Gül ise şunları söz etti: “Bugün burada, bu manalı aktiflikte bizi bir ortaya getiren Yeşilay’a, Yeşilay gönüllülerine, öğretmenlere öğrencilere teşekkür ediyorum. Kimi müsabakalar vardır ki kaybedeni olmaz. İşte Yeşilay Liseler Ortası Münazara Turnuvası da o denli bir yarış, kaybedeni yok. Kazananı tüm gençlik ve bağımsızlık.”

Yeşilay Genel Lideri Doç. Dr. Mehmet Dinç: “Gençlerin potansiyeli çok yüksek ve bağımlılıkların gölgesinde kaybolmamalı!”

Gençleri ziyanlı alışkanlıklardan korumak; onların evvel kendilerine, ailelerine sonra topluma faydalı bireyler olarak yetiştirmek Yeşilay’ın öncelikli amaçlarından olduğunu lisana getiren Genel Lider Doç. Dr. Dinç, turnuvanın finalinde şunları kaydetti: “Gençlerimiz en pahalı varlıklarımız. Bağımsız gençlik kültürü oluşturmak Yeşilay’ın öncelikli görevi. Bir Yeşilay klasiğine dönüşen liseler ortası münazara turnuvası, günümüzde artık tüm Türkiye’yi ve öğrencileri kapsayan bir eğitim aktifliği hâline geldi. Yeşilay Münazara Turnuvası, bir münazara müsabakası olmanın ötesinde, gençlerimizin eleştirel düşünme ve sorgulama hünerlerine katkı yapıyor. Bağımlılıklara karşı farkındalıklarını da artırıyor. Bu şuurun gençlerimizin zihninde erken yaşta yer etmesi son derece değerli; çünkü bağımlılığa karşı erken yaşta geliştirilen farkındalık; bağımlılıkla savaşta bizi güçlendirir. Yeşilay olarak biliyoruz ki, çocukları ve gençleri bağımlılıktan korumak sağlıklı bir gelecek ve toplum için çok kritik ehemmiyete sahip. Turnuvamız ayrıyeten fikre fikirle karşılık vermenin de şahsî ve toplumsal gelişim için elzem olduğu bildirisini veriyor. Turnuvaya Türkiye genelinden ağır iştirak oldu. Katılan tüm öğrencileri ve öğretmenlerini tebrik ediyorum.”

Spor aktiflikleri ve konser, finale renk kattı.

Öğrencilerin tıpkı vakitte toplumsallaşması için bocce, floor curling, dart üzere spor kısımlarında birçok aktifliğin de gerçekleştiği final programı, ödül merasiminin akabinde gerçekleşen “Karmaşık” kümesinin konseriyle sona erdi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ