yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Yılın ilk 6 ayında İzmir’deki barınaklardan 500 köpek sahiplendirildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sahipsiz hayvanlara yönelik çalışmaları aralıksız sürüyor.

Yılın ilk 6 ayında İzmir’deki barınaklardan 500 köpek sahiplendirildi


Belediyenin yaptığı çalışmalar sayesinde, yılın birinci 6 ayında 500 sahipsiz hayvan sıcak bir yuvaya kavuştu. Tekrar yılın birinci 6 ayında yaklaşık 20 bin sahipsiz hayvanın tedavi ve muayenesi yapılırken, 15 bine yakın sahipsiz hayvan da kısırlaştırıldı. Büyükşehir yetkilileri, yurttaşlardan hayvan satın almamalarını, barınaklardan sahiplenmelerini istedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sokak hayvanlarının ömür kalitesini artırmak, onların denetimli biçimde üremesini sağlayarak hem hayvanların hem de insanların sıhhatini korumak ismine hayata geçirdiği çalışmalar sürüyor. Büyükşehir’e ilişkin 4 büyük süreksiz köpek bakımevinde yaklaşık 2 bin sahipsiz hayvan bulunuyor. Bakım ve tedavilerin yürütüldüğü bakımevlerinde, can dostlara sevgi ve şefkatle hizmet sunuluyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, yılın birinci altı ayında yaklaşık 20 bin sahipsiz hayvanın tedavi ve muayenesini gerçekleştirdi. Yeniden 15 bine yakın sahipsiz hayvanı kısırlaştırdı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar, sahipsiz hayvanların sıcak bir yuvaya kavuşmasını da sağladı. Yılın birinci 6 ayında 500 sahipsiz can, yeni yuvalarıyla tanıştı.

PAKO’da farklı cinslerde köpekler bulunuyor
Veteriner İşleri Halk Sıhhati Dairesi Başkanlığı bünyesinde misyon yapan Veteriner İşleri Şube Müdürü Umut Polat, tüm bakımevlerindeki konuklara çok uygun baktıklarını söyledi. Bilhassa PAKO Sokak Hayvanları Toplumsal Ömür Yerleşkesi’nde, hayvanların bakım ve tedavilerinin yanı sıra onların toplumsallaşmasına yönelik farklı aktifliklerin yapıldığını belirtti. Polat, “Tesisimizde bilhassa melez yüklü ırklar barınıyor. Temel isteğimiz, bakımını üstlendiğimiz sahipsiz hayvanların sıcak bir yuvaya kavuşması” dedi.

“Sahiplenin”
Sahiplendirmeyi bekleyen birçok hayvanın bulunduğuna dikkat çeken ve yurttaşların barınakları ziyaret ederek, can dostları sahiplenmesi davetinde bulunan Umut Polat, “Sahipsiz hayvanlara sıcak bir yuva açmalarını istiyoruz. Bu hem onları çok memnun edecek hem de can dostlarımızın daha hoş, daha sıcak bir yuvaya kavuşmalarına vesile olacak” dedi.

“Bu tasarıya karşı daima birlikte gayret edebiliriz”
Sokak hayvanlarına yönelik yasa tasarısına da değinen Umut Polat, şunları söyledi: “Bu yasa tasarısı hepimizi derinden üzüyor. Birlikte yaşadığımız bu saf canların toplumda bir yer edinmiş olmasını tüm vatandaşlarımızın benimsemesi gerekiyor. Bizler insanların bilinçlenmesi ismine eğitim ve toplumsal faaliyetlerimizi aksatmadan yürütüyoruz. Bu tasarıya karşı daima birlikte çaba edebiliriz. Yurttaşlarımızdan isteğimiz bilhassa üretim çiftliklerinden yahut pet shoplardan, merdiven altı üretim yapılan yerlerden hayvan almamaları. Bu üretim yerlerinin yasaklanması çok kıymetli. Bakım meskenlerinde baktığımız bu hoş canların onlardan hiçbir farkı yok. Barınaklardan hayvan sahiplenince sahipsiz hayvan popülasyonunu da taban seviyede tutmuş olacağız. Bu türlü bir yasanın konuşulmasına mani olacağız.”

“Gece başımı yastığa rahat koyuyorum”
PAKO’da misyonlu veteriner doktor Sude Adışen de bakımını üstlendikleri tüm hayvanlarla ortalarının çok âlâ olduğunu söyleyerek “Zamanla birbirimizi daha âlâ tanıyoruz ve elimizden geldiğince onlara yardım ediyoruz. Onları sahiplendirdiğimizde hakikaten çok keyifli oluyoruz” dedi.
Can dostlarla ortasında özel bir bağ bulunan hayvan bakıcısı Muhammed Serdar Ocakçı ise “Benim de bir kedim ve köpeğim var. Bilhassa bu vazifesi yapmak için müracaatta bulundum ve 9 aydır da çalışıyorum. Burada her hayvan sahiplendirildiğinde, gece başımı yastığa çok rahat koyuyorum. Onun memnunluğu bende inanılmaz hoş bir his yaratıyor. Terk edilen ve çok agresif olan köpeklerin bakımını yapıyorum. O sevgiyi gösterdikten sonra kısa müddette değişiyorlar. Onlara sevgiyle yaklaşmak aslında bütün problemleri çözüyor. Hayvanları çok seviyorum, zira onlar bizim dilsiz dostlarımız. Lütfen onları terk etmeyin, satın almayın ve sahiplenin” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ