yandex
ankara seo
ankara web tasarım
18.06.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Yılsonu Gösterisinden Dışlanan Otizmli Asil İçin İl Milli Eğitim Devrede!

İstanbul’da bir anaokulda yılsonu gösterisinden dışlanan otizmli asil için ulusal eğitim devreye girdi soruşturma başlatıldı.

Yılsonu Gösterisinden Dışlanan Otizmli Asil İçin İl Milli Eğitim Devrede!

Otizmli Asil için MEB Devrede ! Eğitim öğretim yılının sona ermesi ile birlikte her yerden yıl sonu aktiflik haberleri gelirken, otizmli bir öğrencinin yıl sonu etkinliğinde dışlandığı imajlar toplumsal medyada yaygınlaştı.

Arkadaşları sahnede oynarken, otizmli öğrenci Asil Ahmet Kurt’un anne ve babasıyla kenarda dans ettiği manzaralar kamuoyundan büyük reaksiyon gördü.

İstanbul Bakırköy’de MEB’e bağlı bir anaokulda otizmli bir öğrencinin, düzenlenen mezuniyet gösterisine alınmayarak öğretmenleri tarafından dışlandığı tezleri kaynaştırma öğrencilerine reva görülen gerçeği gözler önüne serdi. Olayın akabinde Anne Ezgi Desovalı, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne davet edildiğini, olay hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

“Sustuklarımı Anlattım”

Anne Ezgi Desovalı toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çok kıymetli davetiyle Sayın İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Medet EKŞİ ile görüşmeye gittik. Olan, yaşanan her şeyi, hissesi olan herkesi ayrıntılarıyla ve natürel delilleriyle paylaştım kendisiyle. Tek tek anlattım evvelden olsa sustuklarımı. Tüm yoğunluğu ortasında anlattığım her şeyi detayı ile dinleyip, izledikten sonra mevzu ile ilgili ünitelere haber verip derhal soruşturma başlatıldığının bilgisini verdi. Görüşmemiz esnasında özel çocukların genel yaşadıkları, veli zorbalığı, eğitimde yaşadıkları zorluklar ile ilgili ayrıntılı sohbet ettik. Artık artık içim rahat. Bu kere susmadım.

Asil’in Ötekileştirilmesi

Asil’in ötekileştirilmesini, buna herkesin göz yummasını ve sonrasında hakkımızı aramayla mühlet gelen bu olayı siz dayanak veren pahalı, vicdan sahibi hoş beşerler sayesinde duyurduk. Anladım ki yaşanan olayları o denli normalleştirmişiz ki hiçbir şeye hakkımız yokmuşçasına davranır olmuşuz. Bugün haklarımızın nasıl gerisinde durulduğunun, aslında mevcut haklarımızı savunmamız gerektiğinin bilgisini de edinmiş oldum.
Ben… teşekkür ederim… Evvel sesimi duyuran SİZime; zira sizler sayesinde ulaşabildim.. Sonraysa çok büyük hürmetle.. İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Sayın Murat Mücahit YENTÜR’e, beni sonuna kadar dinleyen, anlayan İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Medet EKŞİ’ye, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Sayın Mahinur ÖZDEMİR GÖKTAŞ’a, Toplumsal Hizmetler Müdürlüğü’ne, Özel Eğitim Kaynaştırma Daire Lideri Sayın Fatih PAÇA’ya verdikleri tüm dayanaktan dolayı teşekkürlerimi sunarım. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatılmıştır” cümlelerine yer verdi.

Olayın akabinde Anne Desovalı Toplumsal Medyadan İsyan Etmişti!

Anne Ezgi Desovalı toplumsal medyada paylaştığı imgelerin altına şunları yazdı: “Değerli arkadaşlarım,
Artık sizlerden canım oğlum için takviye bekliyorum. Ve bilin ki yalnızca özet geçiyorum.
Oğlum Asil Ahmet Kurt anaokulu kaynaştırma öğrencisidir. Bugüne kadar evvel devlet tarafından kaydının düştüğü okulda sorun yaşandı. Ağladım içime attım sustum. Okul değiştirdik. Mevcut okulda kaynaştırma olarak gideceği saatleri kendileri belirlediler. Vakit içinde kahvaltı saatine (1 saat) çekildi yemediği biline biline. Daima alttan aldık ki beni tanıyan bilir çok sabırlıyım. Ne istedilerse yaptık. Oğlumu bir birey olarak görmeyi bırakın, hiçbir malzeme vb istenmedi bile ki alalım. Sonra tekrar sınıfı öğlene kaydırıldı. Artık olacak derken her gün oğlumun kaynaşmasının ona yararını izlerken bugün ki mezuniyet ile yıkıma uğradım. Ki oğlumun yaş olarak son bahtı ve artık ilkokula ( rehabiiltasyon tarafından karar verilen okula) devam etmek zorunda. Tüm sene savaş verdik oğlum kaynaşabilsin diye. Bugün keyifli memnun mezuniyetine gittik. Fakat anladım ki tüm sene oğlumun ismi bile öğrenilememiş. Farkettiğim anda Asil için gururlanıp ağlarken, yaşadığım hayal kırıklığıyla, memnunluk gözyaşlarım bir anda donakalmamla sonuçlandı. Bıktım artık başkalaştırılmaktan… Artık dayanamıyorum yok sayılmasına özel çocukların.. Sesimi duyurmama yardım eder misiniz?” (BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim