yandex
ankara seo
ankara web tasarım
19.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Yüksekte çalışanlara hayati eğitim

Türkiye’nin birinci kamu Ortak Sıhhat ve Güvenlik Ünitesi (OSGB) olarak 2011’den bu yana hizmet veren İZELMAN OSGB, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde iş kazalarını en aza indirmek için çeşitli risk kümelerinde çalışanlara yönelik eğitimlerini sürdürüyor.

Yüksekte çalışanlara hayati eğitim


İş Sıhhati ve Güvenliği kapsamında yapılan Yüksekte Çalışma Eğitimi de 3-4 Temmuz tarihlerinde yüksekte çalışan Büyükşehir çalışanına verildi.

İş Sıhhati ve Güvenliği hizmetlerinin tek bir merkezden planlanması, denetlenmesi, inançlı ve sağlıklı çalışma şartlarının sağlanması amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraklerine hizmet vermeye başlayan İZELMAN OSGB, toplamda 17 bin çalışanın İş Sıhhati ve Güvenliği hizmetlerini yerine getiriyor. Bu eğitimlerden biri olan Yüksekte Çalışma Eğitimi ise 3-4 Temmuz tarihlerinde verildi. Çalışanların inançlı bir halde yüksekte iş yapabilmeleri için gereken bilgi, maharet ve davranışları içeren eğitimlerde, yüksekte çalışmanın riskleri, iş için gerekli ekipmanların yanlışsız kullanımı, acil durumda ne yapılması gerektiği üzere hayati ehemmiyete sahip bilgiler aktarıldı. İş Güvenliği Uzmanları Gamze Göktan ve Davet Kadir Onay tarafından verilen eğitimler, asansör bakım tamirat işleri, ağaç budama, çatı bakım tamirat üzere yüksekte çalışan risk kümesindeki işçiye yönelik düzenleniyor. Eğitimlere, işyeri tabiplerinin muayenesi sonucu yüksekte çalışmaya uygun bulunan işçi katılabiliyor.

“Önce riskleri belirliyoruz”
Eğitimler hakkında bilgi veren İş Güvenliği Uzmanı Gamze Göktan, “Bu eğitimlerle çalışanları bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. Yüksekte çalışırken yalnızca emniyet kemerini takmak, güvenliği sağlamak manasına gelmiyor. Çalışılan alanda rüzgâr tehlikesi, kayma, düşme riski üzere birçok faktör var. Evvel çalışma ortamındaki riskleri belirleyip çalışana anlatmaya çalışıyoruz. Akabinde alınması gereken tedbirler ve çalışırken nasıl davranılması gerektiği konusunda bilinçlendirme yapıyoruz. Bu eğitimleri tekrar ettikçe iştirakçilerin bilgileri taze kalıyor” dedi.

Teorik ve pratik eğitim
İş Güvenliği Uzmanı Davet Kadir Onay da “Yüksekte Çalışma eğitimi, aslında her işçi için kıymetli. Zira muhakkak bir düzey farkı bulunan ve düşüldüğünde yaralanma ihtimali olan her iş, yüksekte çalışmadır. Bunun için çalışırken tedbir almamız gerekiyor. Çalışanları daha şuurlu hale getirmek için bu eğitimlerimiz devam ediyor. Hem teorik hem de pratik eğitimler çok kıymetli. Pratik eğitimler, verilen bilgilerin daha kalıcı olmasını sağlıyor” bilgisini verdi.
 
“Dikkatli çalışmaya devam edeceğiz”
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde asansör bakım tamirat işleri alanında çalışan Yasin Dalgıç, “Yüksekte çalışmak düşme, sakatlanma ve yaralanma ihtimalini artırıyor. Bu eğitimler bize çok yararlı oluyor. Bilgilerimizi tazeliyoruz. Kurallara uyarak daha dikkatli olmaya devam edeceğiz” dedi. Davet Çam isimli işçi ise “Yüksekte çalışırken kemer takmanın ve öbür aparatların kullanımının ne kadar değerli olduğunu, bu eğitimle bir defa daha öğrendik. Yüksekte çalışırken kazanın meydana gelmesi, telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir” diye konuştu.
İZELMAN AŞ 6331 sayılı yasa gereği çalışanlarına nizamlı olarak işyeri tehlike sınıfına nazaran temel iş sıhhati ve güvenliği eğitimleri de veriyor. Az tehlikeli işyeri sınıfındaki işçisine 3 yılda bir 8 saat, tehlikeli işyeri sınıfındaki çalışanına 2 yılda bir 12 saat, çok tehlikeli işyeri sınıfındaki çalışanına de her yıl 16 saat temel iş sıhhati ve güvenliği eğitimleri düzenliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ