yandex
ankara seo
ankara web tasarım
25.02.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Zihnin Soğukla İmtihanı: Mayo ile karlı dağlara tırmandılar

Sapanca’da gerçekleşen Wim Hof Method kış kampında 26 iştirakçi içlerindeki gücü keşfetmek buzlu ırmaklara girip mayo ile karlı dağlara tırmandı. 

Zihnin Soğukla İmtihanı: Mayo ile karlı dağlara tırmandılar


Sapanca’da gerçekleşen Wim Hof Method kış kampında 26 iştirakçi içlerindeki gücü keşfetmek buzlu ırmaklara girip mayo ile karlı dağlara tırmandı. 

18-21 Ocak 2024 tarihleri ortasında Sapanca’da gerçekleşen Wim Hof Method (Nefes, Soğuk ve İrade çalışmaları) kış kampında yaşları 22 ile 55 ortasında değişen ve daha evvel bu türlü bir tecrübesi olmayan 26 iştirakçi, her yerin karlarla kaplı ve havanın hayli sıfırın altında olduğu bir ortamda dağlardan gelen buz üzere ırmaklara girmek ve mayo ile Kartepe’de zirve tırmanışı yapmak üzere imkansız üzere görünen bu şeyleri yalnızca 4 günde başardı.

 Yurt dışında çok tanınan olan Wim Hof Method kış kampları, karlar içinde tabiatta suya giriş ve mayo ile tepe yürüyüşleriyle her yaştan insanın ilgisini çekiyor. Türkiye’deki Wim Hof Akademi sertifikalı birinci ve tek eğitmen olan Doruk Taraktaş’ın 2 yıl evvel Türkiye’ye getirdiği bu metodu ülkemizde de uygulayanların sayısı her geçen gün daha da artıyor.

 Bu kadar soğuk bir ortamda nasıl oluyor da donmadan mayo ile dağlara tırmanılır sorusunu Doruk Taraktaş şöyle cevaplıyor:

4 gün süren kampta bir anda “hadi buza yahut haydi dağa tırmanıyoruz” demiyoruz. Nefesi anlayıp kullanmayı öğreniyor ve küçük adımlarla zihni ve vücudu soğuk çalışmalarına adapte ediyoruz. 

Çok doğal olarak kaygı ve “Nasıl olacak?” fikriyle kampa gelen iştirakçiler küçük çalışmalarla içlerindeki gerçek gücü keşfetmeye başlıyor. Nefesle gerilim yansılarını denetim edebildiklerini fark ediyorlar, soğuk çalışmalarında iç ısılarını nasıl arttıracaklarını öğreniyorlar.

“Yapabilirim” zihin yapısıyla kendilerini bu maceranın içine tabiata bırakıyor ve binlerce yıldır sahip olduğumuz 21. yy’ın bizi konfora alıştıran hayat üslubuyla  unutmaya yüz tutan marifetlerimizi, gerçek potansiyelimizi tekrar ortaya çıkarıyorlar.

Nefes, buzlu küvet, tabiatta suya giriş ve mayoyla dağ tırmanışları sonunda, başlarında birçok soru ile kampa gelen iştirakçiler, zihinlerindeki fikirleri denetim ettiklerinde, güçlü bir irade ile sandıklarından çok daha büyük bir güce sahip olduklarını kendilerine gösteriyorlar.

Zihinsel yararları yanında Wim Hof nefes tekniği ve soğuk çalışmalarının sıhhat açısından sayısız yararı var. Zihin ve vücut bir bütün olarak sıhhate kavuşuyor. Gerilimli vakitlerde nefesi kullanarak gerilim reaksiyonunu denetim altına almak, gerilim hormonlarını azaltmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, âlâ ve güçlü hissetmemizi sağlayan dopamin, endorfin, nor adrenalin düzeylerinde artış, anti inflamatuar tesir, süratli güzelleşme mühletleri, deveran ve lenfatik sistemlerinin çok daha düzgün çalışması, sağlıklı mitokondri, kahverengi yağ hücrelerinde artış vb.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ