yandex
ankara seo
ankara web tasarım
23.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Gazze’de Sağlık Krizi Korkunç Seviyelere Ulaştı

Gazze’de sıhhat krizi vahim düzeylere ulaşmaya devam ediyor. Mayıs ayının başından bu yana Rafah’ta bir milyondan fazla insan tekrar yerinden edildi.

Gazze’de Sağlık Krizi Korkunç Seviyelere Ulaştı

Gazze’de sıhhat krizi dehşetli düzeylere ulaşmaya devam ediyor. Mayıs ayının başından bu yana Rafah’ta bir milyondan fazla insan tekrar yerinden edildi.

Dünya Sıhhat Örgütü, Gazze’deki savaşın sağlık sonuçları hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamada şu tabirlere yer verildi, “Bir ICRC sahra hastanesi dışında Rafah’ta işleyen hastane kalmadı. En az 10.000 kişi Gazze’de sıkışmış durumda ve ivedilikle tıbbi tahliyeye gereksinim duyuyor, lakin dünyadaki birçok ülke yardım sunmaya hazır. Ürdün’de Gazze için Acil İnsani Müdahale üzerine düzenlenen son konferansta, sıhhat hizmetlerinin korunması ve yardıma daima erişim için dengeli çağrılarımızın hala karşılanmadığını vurguladık”

Sudan’da 12 Milyon Kişi Yerinden Edildi

“Sudan’da, çatışmanın 2023’ün başlarında tırmanmasından bu yana 12 milyon kişi yerinden edildi. Hartum, Darfur ve Kordofan bölgelerinin birtakım bölgelerinde, beşerler hala yiyecek ve sıhhat yardımından yoksun olduğundan, kıtlık riski yakın. Yaklaşık 2 milyon kişi felaket boyutunda açlığa düşme riskiyle karşı karşıya. Sıhhat hizmetleri hücum altında kalmaya devam ediyor. 21 Haziran’da, Kuzey Darfur’daki El Fasher’deki tek işleyen doğum hastanesi akına uğradı ve şu anda sadece kısmen işliyor”

Derhal Ateşkes Olmalı

Bunlar, sıhhat alanındaki siyasallaşmanın insani yardım çalışanlarını önemli erişim kısıtlamalarıyla karşı karşıya bıraktığı ve milyonlarca erkek, bayan ve çocuğu yardımlardan yoksun bırakarak dayanılmaz acılar çekmesine neden olduğu Bölgemizin yürek parçalayıcı gerçekleridir. Devam eden insani felaketleri derhal ateşkesler ve barış için kalıcı tahlillerle sınırlamanın aciliyetini gereğince vurgulayamam. Gazze’deki savaşın bölgesel tesiri keskin bir biçimde tırmandıkça bu gereksinim daha da kıymetli hale geliyor. Akıl almaz derecede sıkıntı şartlara karşın, takımlarımız kendi hayatlarını ve ruhsal yeterliliklerini riske atarak teslimat yapmaya devam ediyor. Gazze içinde hastaları transfer etme ve hastanelere hayat kurtarıcı gereçler sağlama misyonlarımız bu müddet boyunca devam etti. Geçtiğimiz 8 ayda, alandaki takımlarımız her bir insan hayatına paha vermenin ne manaya geldiğini nitekim gösterdi. WHO’nun savunduğu bedelleri savunma cüretlerine hayranım.

DSÖ, Güney Kordofan, Hartum ve El Gezira üzere Sudan’ın ulaşılması sıkıntı bölgelerine gereç ulaştırdı. Bu yardım, öteki kritik öğelerin yanı sıra travma bakımı, kolera, sıtma ve yetersiz beslenme tedavisi için gereçleri içeriyor. Göreve geldiğim günden bu yana geçen kısa müddette dokuz ülkeyi ziyaret ettim ve bu yıl en az bir defa 22 üye ülkeyi ziyaret etmeyi planlıyorum.

Ziyaretlerim sırasında benim için bariz olan en büyük zorluklardan biri, sıhhat bölümünün kapsamının ötesinde kalan birçok faktörün insanların sıhhati üzerinde direkt bir tesire sahip olmasıydı. Siyasi çatışma, yoksulluk ve ekonomik gerileme, kitlesel yerinden edilme ve besin ve su güvensizliği — tüm bu kesişen faktörler sıhhat sonuçlarını olumsuz etkiliyor. Yeniden de felaket sonuçları ele almak için asıl sorumluluk sıhhat aktörleri olarak bizim omuzlarımıza düşüyor.

Bölge genelinde sıhhat yetkilileri, sıhhat ortakları ve sıhhat çalışanlarının kendileri, çok hudutlu kaynaklarla artan gereksinimlere cevap vermede karşılaştıkları zorluklardan bahsettiler. Birçok ülkede, altyapıdaki hasarlar, yaptırımların ilaçlara ve tıbbi ekipmana erişim üzerindeki tesiri ve sıhhat çalışanlarının güvensizlik nedeniyle kaçması, sıhhat sistemlerini zayıflattı ve birçok insan hemen gereksinim duyduğu sıhhat hizmetlerinden yoksun kaldı.

Ziyaretlerim, alandaki gereksinimlerin ve zorlukların ciddiyetini ortaya koyarken, ortak uygunluk için bir ortaya geldiğimizde ortaya çıkabilecek olumlu etkiyi de bana gösterdi: UNICEF Bölge Yöneticisi Sanjay Wijesekera ile Afganistan’a yaptığım ziyarette, Afganistan’ın güney bölgesinde konuttan meskene aşılama kampanyaları yetkilendirildi. Bu diyalog, sıhhat hususlarında iş birliklerini güçlendirmek için tekrar bir ortaya gelen İran, Pakistan, Irak ve Afganistan’ı içeren G5 kümesinin daha geniş eforlarının bir kesimidir. G5 kümesi, insan kapasitesinin geliştirilmesine odaklanarak, bölgedeki sıhhat sistemlerinin uzun vadeli sürdürülebilirliği ve aktifliği için kilit kıymete sahip olan gelecekteki sıhhat işgücüne yatırım yapmaktadır.

Bölgeye verilen takviyenin Bölgeden kaynaklanması benim için hayati kıymet taşıyor: tıbbi gereçlerin hizmet etmesi gereken bireylere aktif ve adil bir halde ulaşması; Bölgede bedel verilen, korunan ve kalmaya teşvik edilen güçlü bir sıhhat çalışanı yetiştirmemiz; ve unsur kullanımı sıkıntısının – toplum sıhhatine ziyan veren, ihmal edilmiş ve tabu bir bahis – bireyleri ve toplumları korumak için direkt ele alınması.

Herkes İçin Muteber Sağlıklı Bir Ömür

Kapatmadan evvel, Bölgemiz için artık yaygın bir tabir olan “muhtaç milyonlar”ın gerçek bir insan maliyeti olduğunu hatırlamamızı istiyorum. Bu milyonların içinde hayatını kurtarmak için kaçan gebe, aç bir bayan, savaşta yetim kalmış bir çocuk; çocuğunun bedeninin yiyecek olmadan zayıflayıp biçim değiştirmesini izleyen, büyüttükleri çocuktan neredeyse tanınmaz hale gelen bir ebeveyn var. Bu bireylerin her birinin daha düzgün bir ömür istediğini muhakkak söyleyebiliriz. Geçmişi geri alamayız yahut kayıpları göz arkası edemeyiz lakin DSÖ olarak, bugünü mümkün olduğunca katlanılabilir kılmak, herkes için onurlu, sağlıklı ve inançlı bir ömür sağlamak ve daha uygun gelecekleri tekrar inşa etmek için yorulmadan çalışmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ