yandex
ankara seo
ankara web tasarım
17.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

GENÇLEŞTİREN DOKUNUŞLAR

Daha genç bir görünüm için uygulanan estetik teknikleri, Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Eser Aydoğdu’dan dinledik.

GENÇLEŞTİREN DOKUNUŞLAR

Küçük dokunuşların bile büyük değişiklikler yarattığı estetik uygulamalar, genç görünümünü korumak isteyenler ya da yaşlanmaya karşı mücadele edenler için popüler tercihler arasında. Peki canlı ve taze bir görünüm için yapılan gençleştirici dokunuşlarda son trendler neler? Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Eser Aydoğdu ile konuştuk.

Günümüzde gençleştirici dokunuşlar söz konusu olduğunda estetikte yükselen trendler neler?

Her geçen gün gelişen, ilerleyen ve daha dinamik bir görünüme kavuşmamızı hedefleyen ürün yelpazesi ile ameliyatsız uygulanabilen; gerek lokal anestezi ile yapılan küçük operasyonlar; gerekse enjeksiyon işlemleri sayesinde ulaşmayı istediğimiz o daha genç görüntüye doğru daha da emin adımlarla ilerliyoruz. Bunlar hastanın ihtiyacına göre hekim tarafından belirlenip hasta ile ortak bir paydada buluşularak karar verilmesi gereken işlemdir. Son dönemde en sık uyguladığımız yarı cerrahi (lokal anestezi ile) tedavi yöntemleri; kök hücre ve yüz askılamadır. Buna ek olarak ise cerrahi olmayan yöntemlerden bahsedecek olursak; 3D hyaluronik asitli yeni nesil dolgular, yüz mezoterapisi ve gençlik aşısı örnek verilebilir.

45 yaş itibari ile gözle görünür hale gelen yorgunluktan kurtulmanın yolları neler?

En sık karşılaştığımız hasta şikayetlerinden biri, 45 yaş ve sonrasında oluşan yüzde yorgunluk ve üzgünlük ifadesidir. Buna birçok yöntem ile çözüm bulunabileceği gibi ki bunlardan birçoğu ortalama 1 yıl gibi kısa sürelerde etkili olan geçici yöntemler olup, en etkili ve kalıcı olan kök hücre, gençlik aşısı ve 7K Lifting uygulamalarıdır.

Yüz germe uygulamalarında doğru tercihe nasıl karar veriliyor?

Aslına bakarsanız bu konuyu üç başlık altında toplayabiliriz. Yüz germe uygulamaları cerrahi, yarı cerrahi ve lazer (focus ultrason) olarak farklı yöntemler ile yapılabilir. Bu noktada mühim olan ön muayene sonrasında hekimin konsültasyon sonucudur. Her yüz ve cilt tipi farklı olduğundan kaynaklı tedavisi de farklı olacaktır.

Öncelikle her yerde adını duyduğumuz mezoterapi tedavisi ile başlayalım. Bu uygulamanın bu kadar popülerleşmesinin sırrını anlatır mısınız?

Yüz mezoterapisi, cildi yenileyen hyaluronik asit, peptitler, somon DNA, vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve amino asitlerin minik iğnelerle cilde enjekte edilmesi ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Burada doktorların en çok tasvip ettiği tedavi olması ve dolayısı ile de hastaların tercih listesinde en üst sırada yer alması tesadüf değildir. Başarılı sonuçlar doğurması direkt olarak cilt altına verilmesi ve buna bağlı olarak cildin kolajen ve elastin uyarımının artması ile cildin nem kazanarak yenilenmesidir.

Yeni nesil mezoterapi olarak görülen 7K lifting nedir?

7K Lifting uygulaması, hastanın kendi kolajen elastin lif sentezini arttırarak , cildin doğal ve dinamik görünüm kazanmasına yardımcı olur. İçeriğinde iki farklı molekül ağırlığına sahip çapraz bağsız yüksek yoğunlukta hyalüronik asit , DMAE , aminoasitler, çinko ve organik silisyum gibi mühim bileşenler içerir. Cilt genleştirme alanında son derece bir medikal estetik tedavisidir.

Genellikle haftada üç seans yapılması uygundur. Seans sayısı ortalama olarak 10 ile 15 arasındadır. Kalıcılığı ise ortalama 2 yıldır.

Gençlik İpi, 6D Star Askısı, Kilit Askı, Altın İple Yüz Germe, Örümcek Ağı gibi yüzde ip askı uygulamalarının pek çok farklı tekniği var. En çok tercih edilenler hangileridir?

Hasta özelliklerine bağlı olarak her yüze, her yaşa, kişinin ihtiyacı ve beklentisine göre bu tekniklerin hepsini uygulayabiliyoruz.

Doğum, kadınlarda birçok fiziksel değişikliğe neden olan bir süreç. Estetik kaygıları beraberinde getiren bu durumdan doğan Annelik Estetiği (Mommy Makeover) hakkında bilgi verir misiniz?

Annelik, bir kadının hayatında yaşayacağı en güzel duygu olsa gerek. Bununla alakalı hamilelik sürecinde vücudun geçirdiği değişimler her hastamızda farklı sonuçlar doğurmaktadır. Hekim olarak bunu gözlemlerken hastaların hem genetik hem de yapısal farklılıklarına göre tedaviyi şekillendirmek en doğrusu. Hamilelik ile birlikte göğüslerde büyüme, karın bölgesinde genişleme ve tabii buna bağlı çatlak oluşumu, bacak, sırt ve bel bölgesinde fazla kilo ile yağ artışı ortaya çıkmaktadır.

Doğumdan 1 yıl sonra ameliyat olunması uygun olacaktır. Ameliyatın amacı doğum sonrası vücutta oluşan sarkma, cilt deformasyonu ve lokal yağlanma gibi değişiklikleri düzeltmektir. Hedeflenen tüm cerrahiler aynı anda yapılabileceği gibi farklı seanslarda da yapılabilir.

Planlama genellikle göğüs dikleştirme, karın germe ve liposuction olarak yapılır. Liposuction ve göğüs için hasta özelliklerine bağlı olarak ön muayenede karar verilir. Karın germede fazla olan deri ve yağ dokusu kesilerek çıkarılır. Sezaryen operasyonu ile aynı anda karın germe işlemi düşünülenin aksine kesinlikle yapılmamalıdır. Karın germe operasyonu sonrasında bir gece hastanede yatış uygundur. Aynı gün hasta yürütülmelidir. Ortalama 1 hafta sonra hasta iş yaşantısına kolaylıkla adaptasyon sağlayabilir. Spor ise 1 ay sonra uygundur. Tüm bunların yanı sıra ameliyat sonrası düzenli ve düşük kalorili beslenmeye dikkat edilmelidir.

Yaşlanmaya karşı mücadele kapsamında uygulanan gençlik aşısı nedir? Faydası nedir?

Gençlik aşısı yer çekimi ve zamanın etkisi ile deride oluşan ince kırışıklıkların, ciltteki deformasyonun ve sarkmaların tedavisinde uygulanan bir mezoterapi yöntemidir. Muhteviyatında hyaluronik asit içerdiği için halk arasında nem aşısı olarak da bilinir. Uygulama sonrası ortalama 15 gün sonrasında aşının etkileri görülür. Etkisi ortalama 6-8 ay boyunca devam eder. Seanslar düzenli aralıklarla yapılırsa etkisini daha uzun vadede görmek mümkündür.

Gözaltları yaş ile çökmeye başladığında en çok tercih edilen çözüm ne oluyor?

Gözaltı kişinin yüz bölgesinde görülen sağlıklı ya da sağlıksız görünümünü destekleyen en önemli alandır. Bu bazen genetik bazen de yapısal faktörler ile ortaya çıkar. Göz altlarında çöküklükler ve çoğu zamanda buna bağlı morluklar oluşur.

Bunun en etkili çözümlerinden biri göz altı ışık dolgusudur. Göz altı ışık dolgusu; göz altlarındaki ince kırışıklıkların açılması, morlukların, torbalanma ve çöküklüklerin giderilmesi için uygulanan bir enjeksiyon işlemidir. İşlem sonrası sonucun yüzde yetmiş oranında görülüyor olması hasta memnuniyetinde büyük etkendir.

Kişi, kendine uygun gençleştirme tekniğini seçerken nelere dikkat etmelidir?

Bu tür işlemler de aynı cerrahi uygulamamalar gibi hekim tavsiyesi ile ilerlenmesi ve hasta beklentisine göre birlikte karar verilmesi gereken uygulamalardır.

author avatar
Muhammed Mustafa Göçmen
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim