yandex
ankara seo
ankara web tasarım
17.07.2024 -

Ankara Son Dakika Haber

Türk medeniyeti keçiören’de “nefes” aldı

Keçiören Belediyesi ilçedeki Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu’nda, Hünkar Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre öğretilerinin türkülerle aktarıldığı “Nefes” isimli tiyatro oyununu genç öğrencilerle buluşturdu.

Türk medeniyeti keçiören’de “nefes” aldı

TÜRK MEDENİYETİ KEÇİÖREN’DE “NEFES” ALDI

Keçiören Belediyesi ilçedeki Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu’nda, Hünkar Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre öğretilerinin türkülerle aktarıldığı “Nefes” isimli tiyatro oyununu genç öğrencilerle buluşturdu.

Tek kişilik olan ve tek perdeden oluşan oyunu Tiyatro Oyuncusu Nazlı Çığa sahneledi. Türk Halk Müziği Sanatkarı Sinan Kutlucan da sazıyla ve kelamıyla tiyatronun müzikalini icra etti.

Oyunu öğrencilerle birlikte izleyen Keçiören Belediye Lideri Turgut Altınok burada yaptığı konuşmada, “Bugünün küçüğü, yarının büyüğü. Yarınlarımız, ümidimiz, umudumuz, ikbalimiz gençlerdir. Devletlerin ve milletlerin geleceği çocukları ve gençleridir. Atatürk, ‘Ey Türk gençliği! Atanı, ecdadını tanıdıkça kendinde büyük işler yapmak için güç ve kuvvet bulacaksın’ diyor. Yani ‘tarihini, geçmişini öğren, medeniyetini öğren’ diyor. Dünyaya medeniyeti getirmiş, medeniyet ateşini yakmış ecdadın torunlarıyız. Bu millet dünyada hakkı ve hukuku da tesis etmiştir. Bugün burada, bu hakka sahip çıkan değerlerimizden Hünkar Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre öğretilerini ‘Nefes’ isimli tiyatro oyununu ile sizlerle buluşturuyoruz. Asırlar öncesinden günümüze yüreklerden süzülerek, lisandan lisana, kalemden kaleme gelen öğretileri iki kıymetli sanatkarımızın icrasıyla izleyeceksiniz.” dedi.

İLBER ORTAYLI KEÇİÖREN’E GELİYOR

Altınok salondaki gençlere, 12 Kasım 2023’te Keçiören Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde “İlber Ortaylı ile Atatürk ve 100. Yılında Cumhuriyet” bahisli söyleşi düzenleyeceklerinin muştusunu vererek, “12 Kasım’da tarihçi ve akademisyen İlber Ortaylı hocamızı Keçiören’imizde ağırlayacağız. İlber Hocamız tarihimizi, Cumhuriyetimizi, Atatürk’ü bizlere anlatacak. Programımız Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde olacak. Bu salonda bulunan tüm gençlerimizi bekliyoruz” diye konuştu.

“KAYALIKLAR, ORMAN VE GÜL BAHÇESİ OLDU”

Keçiören’e kazandırdıkları kıymetli yapıtlardan de bahseden Altınok, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şehrimize eser ve hizmetler kazandırmaya devam ediyoruz. Atatürk Cumhuriyet Kulemizi gördünüz. Gençler için kulemizin 140. metresinde uzay terası ve bilim merkezi kuruyoruz. Bunun yanında bir de teknoloji merkezimiz var. Oradan da fiyatsız hizmet alabiliyorsunuz. Kulemizin yüksekliği 197 metre. Altınok Keçiören çocuğudur. İlkokulu, ortaokulu, liseyi Keçiören’de okudum. Memleketim Ankara Balâ lakin 1971 yılında taşındık buraya. Birinci belediye lideri seçildiğim yıl 1994’tür. Keçiören’in eski haline fotoğraflardan baktığımızda 6’da 5’i gecekonduydu. Keçiören’i, hafriyat ve çöplüklerin döküldüğü yerden Türkiye’nin en çağdaş ve estetik kentine dönüştürdük. Google’a girip baktığınızda Türkiye’nin en büyük şelalesi Tortum şelalesi olarak yazıyor. Tortum’un yüksekliği 48 metre eni de 24 metre. Keçiören Şelalemizin ise eni yalnızca 153 metredir. Enine uzunluğuna hesapladığınız vakit Türkiye’nin en büyük şelalesi de Keçiören’dedir. Yani mezbelelik ve çöplük alanlar nasıl güzelleştirilir bunun örneğini Keçiören’de görebilirsiniz. Kayalıklar, orman ve gül bahçesi oldu. Ot bitmeyen yerlerde şu anda orman var.”

“21 ÇOK, TÜRK MEDENİYET ASRI YAPACAĞIZ”

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırısını da kınayan Altınok, konuşmasında Türklerin birlik ve beraberliğinin kıymetli olduğunu şu sözlerle lisana getirdi:

“Türk dünyasının birlik ve beraberliği çok değerli. Maalesef gördüğünüz üzere Filistin’de mazlum ve temiz bir millet soykırıma uğruyor. Yok medeniyet yok insan hakları yok demokrasi yok adalet diyerek Amerika’sı, Avrupa’sı, hepsi İsrail’e sonuna kadar dayanak veriyor. Sivilleri öldürüyorlar, hastaneleri ve mescitleri bombalıyorlar. 500 yıl evvel Osmanlı periyodunda İspanya, Musevilere soykırım uygularken, Yasal Musevileri alıyor ve topraklarımıza getiriyor. Yasal mektup yazıyor, ‘Masum ve mazlum bir canı öldürmek tüm dünyayı öldürmektir’ diyor. Biz bu türlü bir milletiz. Yani 21. asrı sizler Türk medeniyet asrı yapacaksınız. Türklerin tekrar doğuş çok yapacaksınız. Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler düzeyine sizlerle ulaşacağız. Sizleri çok seviyoruz gençler. Hepinize uygun seyirler diliyorum.”

Başkan Altınok konuşmasının akabinde Tiyatro Oyuncusu Nazlı Çığa ve Türk Halk Müziği Sanatkarı Sinan Kutlucan’a çiçek takdiminde bulundu. Daha sonra gençlerle birlikte tiyatro oyununu seyretti.

Gün içinde iki defa sahnelenen oyunun birinci seansı öğrencilere, ikinci seansı vatandaşlara açık gerçekleştirildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

author avatar
Ankara Gündem Haber
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haber anka son dakikahaber ankara son dakikarize son dakikaankara son sondakika haberleristanbul sondakika haberlergazete karserzurum güncel haberlerhaberler sondakika 34son dakika haberlerim